Veri analizinde kullanılabilecek en iyi kümeleme yönteminin bulunması için bir sistem önerisi
To find the best clustering method that can be used in data analysis system recommendation
- Tez No: 786340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL GÜVENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Makine öğrenimi ile var olan veri ile 7 adet model üzerinden en yüksek skoru elde eden kümeleme yöntemi oluşturularak veriye göre en yüksek skor elde ettiğimiz algoritma mantığı geliştirilmiştir. Bu şekilde kısıtlı veri ile modeller ilişkilendirilip çıktıları analiz edilmiştir. Birden fazla mantık içeren modeller seçilerek, sınıflandırma mantığı ve benzeri veriler baz alınarak test puanı ile tahmin puanı arasında en başarılı algoritmalar oluşturulmuştur. Veri analizi 7 model kullanılarak yapılır ve puanlar üzerinden fonksiyonlar yardımıyla verilerinize göre kullanım amacına göre en iyi puan sonuçlarını vermektedir.
Özet (Çeviri)
With the existing data with machine learning, the clustering method that achieves the highest score over 7 models was created, and the algorithm logic, in which we obtained the highest score according to the data, was developed. In this way, models were associated with limited data and their outputs were analyzed. By choosing models containing more than one logic, the most successful algorithms were created between the test score and the prediction score on the basis of the classification logic and similar data. Data analysis is made using 7 models and it provides the best score results according to the purpose of use according to your data with the help of functions over the scores.