Spor yöneticilerinin sosyal medya kullanım amaçları ve iletişim beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social media usage and communication skill levels of sports managers
  1. Tez No: 786785
  2. Yazar: BÜLENT TEKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yöneticilerinin sosyal medya kullanım amaçları ve iletişim becerileri düzeylerinin incelenmesidir. Küreselleşen dünyada sosyal medya ve iletişim becerileri, sosyalleşmenin önemli birer parçasıdır. Bu parametrelerin sosyal varlık olduğunu“iddia”eden herkes tarafından kullanıldığı şöyle dursun; yöneticiler için son derece önemlidir. Bu bağlamda özellikle sosyal medya kullanımı ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, yöneticilerin hitap ettiği hedef kitleye yönelik amaçlarını gerçekleştirmesini sağlaması açısından“hayati”önem taşıyabilir. Bunun için elbette doğru yaklaşımların benimsenmesi ve hayata geçirilmesi gerekir. Spor gibi küresel, sosyal ve etki gücü bakımından önemli bir enstrümanın ve bu enstrümanın temsilcisi spor yöneticilerinin de bu bağlamda göz önünde bulundurulması gerekliliği bir gerçektir. Bu çalışmada spor yöneticilerinin sosyal medya kullanım amaçlarına ve iletişim becerilerine yönelik değerlendirmeler yapılmış ve analizler ile seçilen hipotezler test edilmiştir. Çalışmada İzmir ili spor yöneticilerinden 89 kişi örneklem grup olarak farklı demografik özellikler açısından çalışmaya dahil edilmiş ve SPSS paket programı ile parametrelerin hipotezlere yönelik sonuçları tartışılmıştır. Sonuç olarak; spor yöneticilerinin sosyal medya kullanım ve iletişim becerilerinin, farklı demografik özelliklerden etkilendiği ve spor yöneticilerinin sosyal medya kullanım amaçları ve tercihlerinin farklılık gösterebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social media usage purposes and communication skills levels of sports managers. In the globalizing world, social media and communication skills are important parameters of socialization. Let alone that these parameters are used by anyone who“claims”to be a social being; It is extremely important for managers. In this context, especially the use of social media and the development of communication skills can be“vital”in terms of enabling managers to achieve their goals for the target audience they address. For this, of course, the right approaches must be adopted and implemented. It is a fact that a global, social and influential instrument such as sports and sports managers representing this instrument should be considered in this context. In this context, in this study, evaluations were made regarding the social media usage purposes and communication skills of sports managers and the selected hypotheses were tested with the analysis. In the study, 89 people from İzmir province sports managers were included in the study as a sample group in terms of different demographic characteristics and the results of the SPSS package program and the parameters for the hypotheses were discussed. As a result; It has been seen that social media usage and communication skills of sports managers are affected by different demographic characteristics and social media usage purposes and preferences of sports managers can differ.