Preeklamptik ve izole intrauterin gelişme geriliği olan gebelerde umbilikal ve uterin arter doppler bulguları ve göbek kordonu plasenta bağlantısındaki (bağlantı sapı) bölgede inflamasyon, apoptozis ve anjiogenetik ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of umblical and uterine artery doppler findings and inflammatory, apaptosis and angiogenetic relations in the umblical cord-placenta junction (connecting stem) in preeclampsia and isolated iugr patients
- Tez No: 787060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKER SEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Preeklampsi (PE) sadece gebeliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen, erken dönemde fark edildiğinde tedavisi mümkün olan, geç dönemde ise anne adayının ve/veya bebeğin hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır. İntrauterin gelişme geriliği (İUGG) ikinci trimesterde ortaya çıkan, fetüsün gebelik haftasına göre olması gerekenden küçük olması durumudur (Total fetal ağırlık-TFA 10 persentilin altında). Tüm gebeliklerin %3-10'unda, doğumların ise yaklaşık %20'sinde İUGG görülmektedir. Maternal hipertansiyon veya daha önceki gebeliğinde İUGG öyküsü varlığında İUGG görülme olasılığının %25 ve üstünde olduğu bildirilmektedir. Dünya genelinde yenidoğan ölümlerinin en az %60'ına İUGG ile ilişkili düşük doğum ağırlığı eşlik etmektedir. Araştırmamız izole PE ve izole İUGG olan gebelerde patolojik durumları ilerlemeden erken tanı koymak ve müdahale etmek adına umbilikal ve uterin arter Doppler bulguları ve göbek kordonu plasenta bağlantısı (bağlantı sapı) bölgesinde inflamasyon, apoptotik ve anjiogenetik ilişkinin değerlendirmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'ne Şubat 2021 ile Eylül 2022 tarihleri arasında başvuran, 30-40 hafta arası 30 izole preeklamptik, 30 izole İUGG olan gebe ile herhangi bir medikal problemi olmayan 20 sağlıklı gebe dahil edildi. Her üç grubun sosyodemografik, reproduktif, klinik bilgileri ve elde edilen ultrasonografik ve immunhistokimyasal veriler istatistiksel yöntemle değerlendirildi. Çalışmadaki tüm istatistiksel analizlerde p değeri 0,05'in altındaki sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Preeklamptik ve intrauterin gelişme geriliği olan gebe kadınların doğumdan önce yapılan ultrasonografik değerlendirmelerinde umbilikal ve uterin arter Doppler bulgularının kontrol grubundaki gebelerle kıyaslanmasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Normal ve patolojik Doppler bulguları olan gebelerin göbek kordonu plasenta bağı (bağlantı sapı) bölgesindeki inflamasyon, apoptozis ve anjiogenetik ilişkinin değerlendirilmesi için kullandığımız BAX, TNF-α, ET-1 ve Kaspaz-3 immunhistokimyasal boyamaların düşük ve yüksek ekspresyonu ile Doppler bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Preeclampsia (PE) is a serious disease that occurs only due to pregnancy, resolves shortly after delivery and the cause of which is not known exactly. It is possible to treat when detected in the early period, but in the late period, it may be cause of the death of the mother and / or the baby. Intrauterine growth retardation (IUGR) is the occurrence in the second trimester, when the fetus is smaller than it should be according to the gestational week. (Total fetal weight-TFW below 10 percentile). IUGR is seen in 3-10% of all pregnancies and approximately 20% of deliveries. The probability of IUGR is reported to be 25% and above, in the presence of maternal hypertension or a history of IUGR in a previous pregnancy. Worldwide, at least 60% of neonatal deaths are accompanied by low birth weight associated with IUGR. Our study aims to research evaluation of umblical and uterine artery doppler findings and inflammatory, apaptosis, and angiogenetic relations in the umblical cord-placenta junction (connecting stem) region in isolated PE and isolated IUGR pregnant women in order to diagnose and prevent early their pathological conditions before they progress. Material and Method: It is among 30 isolated preeclamptic, 30 isolated IUGR pregnant women between 30-40 weeks and 20 normal pregnant women without any medical problems, who applied to the Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology between February 2021 and September 2022. Sociodemographic, reproductive, clinical information of each groups and obtained ultrasonographic and immunohistochemical data will be evaluated by statistical method. Results below 0,05 in all statistical analyzes in the study were considered statistically significant. Findings: In the prenatal ultrasonographic evaluations of pregnant women with preeclampsia and intrauterine growth retardation before birth, there was no statistically significant difference was found in the comparison of umbilical and uterine artery Doppler findings with the pregnant women in the control group. There not found statistically significant correlation between doppler findings and low/high expression of immunohistochemical stainings such as BAX, TNF-α, ET-1 and Caspase-3 which we used to evaluate inflammation, apoptosis and angiogenetic relationship in the umbilical cord-placental junction (connecting stem) region of pregnant women with normal and pathological Doppler findings. However, there was a statistically significant difference between the low and high expression of BAX, TNF-α, ET-1 and Caspase-3 immunohistochemical staining, which we used to evaluate the inflammation, apoptosis and angiogenetic relationship in the umbilical cord-placental junction (connecting stem) region of pregnant women with PE and IUGR. Results: We think that our study will contribute to the investigation of the pathophysiology of PE and IUGR, and may have a significant positive effect on maternal and newborn health by helping to determine new parameters, markers and predictive values. We believe that more comprehensive studies will be needed to use umbilical and uterine artery Doppler velocimetry as an auxiliary parameter in the diagnosis and to evaluate the apoptosis and angiogenetic relationship in the placenta in pregnant women with both PE and IUGR.