Hemipleji hastalarında robot yardımlı yürüme eğitiminin denge, yürüme ve kinezyofobi üzerine etkisi
The effect of robot assisted gait training on balance, gait and kinesiophobia in patients with hemiplegia
  1. Tez No: 787293
  2. Yazar: EZGİ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı hemipleji hastalarında konvansiyonel tedavi ile birlikte uygulanan Robot Yardımlı Yürüme Eğitimi'nin (RYYE) denge, yürüme ve kinezyofobi üzerine etkinliğini araştırmaktır. Literatür incelendiğinde RYYE'nin yürüme ve denge üzerindeki etkileri tartışmalıyken, hemipleji hastalarında görülen kinezyofobi üzerine yapılmış çalışma sayısının ise oldukça yetersiz olduğu görülmüştür. Araştırmanın türü ve tasarımı randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmaya hemiplejik inme tanısı almış 60 hasta dahil edilmiş, çalışma grubu (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba haftada beş gün konvansiyonel tedavi programı uygulanırken, çalışma grubuna ek olarak haftada üç gün olmak üzere RYYE programı uygulanmıştır. Çalışma programı her iki gruptaki hastalara sekiz hafta boyunca uygulanmıştır. Veriler, tedaviden önce ve sonra yapılan değerlendirmelerde; Romberg Testi (RT), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), 30 sn Otur-Kalk Testi (OKT30), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 10 metre Yürüme Testi (10mYT), Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (AÖDGÖ) ve Kinezyofobi Nedenleri Ölçeği (KNÖ) ile toplanmıştır. RYYE'nin; RT, BDÖ, 10mYT, ZKYT, AÖDGÖ ve KNÖ üzerinde konvansiyonel tedaviye ek olarak olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ancak OKT sonuçlarında konvansiyonel tedaviye benzer etkisinin olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda hemipleji hastalarında konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan RYYE'nin; statik, dinamik ve fonksiyonel dengeyi geliştirdiği, yürüme parametrelerinden adım uzunluğu ve yürüme hızını arttırdığı, kinezyofobi düzeyini ise azalttığı görülmüştür. Öte yandan RYYE'nin alt ekstremite kas kuvveti üzerinde konvansiyonel tedaviye benzer etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of Robot Assisted Gait Training (RAGT) applied together with conventional treatment for hemiplegia patients, on balance, gait and kinesiophobia. In the literature, the effects of RAGT on gait and balance is controversial. In addition to this, it has been seen that studies about kinesiophobia in hemiplegic patients are insufficient. This study was designed as a randomized controlled study. Sixty hemiplegic stroke patients were included in the study; they were randomized into two as the control group (n=30) and the study group (n=30). While both of the groups were applied the conventional treatment program, the study group was applied RAGT program three days a week additionally. The study program was applied for eight weeks. In the evaluations which were made before and after the treatment, the data was collected through Romberg Test (RT), Berg Balance Scale (BBS), 30 second Sit to Stand Test (30CST), Timed Up and Go Test (TUG Test), 10 meters Walk Test (10mWT), Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC) and the Causes of Kinesiophobia Scale (CKS). RAGT had additional positive effects to conventional treatment on RT, BBS, TUG Test, 10mWT, ABC and CKS. However, it was seen that RAGT had a similar effect with the conventional treatment on 30CST. Consequently, it was seen that the RAGT which was added to the conventional treatment of the hemiplegia patients improved static, dynamic and functional balance, increased walking speed and step length as a parameter of gait, and decreased the level of kinesiophobia. On the other hand, it was detected that the RAGT had a similar effect on the lower extremity muscle strength with conventional treatment.