Şizofreni bakım verenlerinde bağlanma, başa çıkma stilleri ve travma sonrası büyümenin hastaların işlevselliği ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between attachment, copingstyles, and posttraumatic growth in caregivers of schizophrenia withpatients functioning
  1. Tez No: 787748
  2. Yazar: FERDA ECE İNCE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ KÖŞGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızın amacı, şizofreni hastalarında işlevselliği etkileyen hasta ve bakım verenle ilgili faktörleri incelemek, hastaların işlevselliğiyle bakım verenlerde bakım yükü, travma sonrası büyüme, bağlanma stilleri ve stresle baş etme tarzları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu amaçla Şubat 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı poliklinik birimine ayaktan başvuran, DSM-5 kriterlerine göre şizofreni tanılı 62 hasta ve 62 bakım vereni araştırmaya dahil edilmiştir. Sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, Şizofreni Hastalarında İşlevsel İyileşme Ölçeği, Glasgow Antipsikotik Yan Etkilerini Değerlendirme Ölçeği araştırmacı tarafından hastalara, sosyodemografik formla beraber Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği bakım verenlerin kendileri tarafından özbildirimle uygulanmıştır. Hastaların işlevselliğinin, hastalık belirtilerinin şiddetlenmesi ve tedavisiz geçen psikoz süresiyle ters yönde, evli, çalışıyor olmakla aynı yönde anlamlı ilişkisi olduğu bulunmuştur. Hastaların işlevselliğiyle bakım verende travma sonrası büyüme ve stresle başa çıkma tarzları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızın sonuçları, hastalık belirti şiddetinin işlevselliği olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Hastaların işlevselliğinde bozulmanın bakım verenlerde artan bakım yükü ve kaçıngan bağlanma stiliyle ilişkili olduğu, bakım verende travma sonrası büyümenin stresle başa çıkma tarzıyla ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the factors related to the patient and caregivers that affect functionality in patients with schizophrenia, and to evaluate the relationship between the functionality of patients and caregivers' burden, post-traumatic growth, attachment styles, and coping styles with stress. For this purpose, 62 patients with schizophrenia according to DSM-5 criteria and 62 caregivers who applied to the outpatient clinic of Eskişehir Osmangazi University Psychiatry Department between February 2021 and October 2022 were included in the study. Sociodemographic data form, Positive and Negative Syndrome Scale, Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Functional Remission of General Schizophrenia, Glasgow Antipsychotic Side Effects Scale were presented to the patients by the investigator, together with the sociodemographic form in the Experiences in Close Relationships-Revised, Posttraumatic Growth scale, Coping Style Scale and Zarit Caregiver Burden Scale were administered by the caregivers themselves with self-report. It was determined that the social functionality of the patients was significantly correlated with the severity of the symptoms of the disease and the duration of psychosis without treatment, in the same direction as being married and working. No significant relationship was found between the functionality of the patients and the post-traumatic growth and coping styles of the caregivers. The results of our study show that disease symptom severity negatively affects functionality. It was determined that the deterioration in the functionality of the patients was related to the increased caregiver burden and avoidant attachment style in the caregivers and that the post-traumatic growth in the caregivers was related to the way of coping with stress.