Drought risk assessment of the Kızılırmak basin
Kızılırmak havzasının kuraklık risk değerlendirmesi
- Tez No: 787901
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada ilk aşaması olan meteorolojik kuraklık indekslerinden standartlaştırılmış yağış indeksi (SPI) Kızılırmak Havzasında bulunan 39 meteorolojik yağış gözlem istasyonundan alınan veriler kullanılarak hesaplanması amaçlanmıştır. Aylık toplam yağış verileri kullanılmış ve kuraklık indeksi hesaplanmıştır. Kuraklık verileri her istasyonun 1-3 ve 12 aylık zaman periyotlarına göre belirlenmiştir. Her istasyon için ayrı ayrı elde edilen kuraklık süresi ve kuraklık şiddeti verilerinin tek değişkenli marjinal dağılımları Lognormal, Gamma, Exp, Weibull, Normal ve Lojistik dağılımlar olarak en uygunu olarak belirlenmiştir. Herbiri KS, CvM, AD , AIC, BIC ve MLE testlerinin sonuçlarına göre belirlendi. Kuraklık parametreleri bu dağılımlara uygun olarak belirlenmiş ve en uygun dağılımın kuraklık süresi ve kuraklık şiddeti için CDF grafikleri hazırlanmıştır. R-studio yazılımı kullanarak en uygun çok değişkenli kopula fonksiyonunu belirlemek için on kopula ailesinden (Gaussian, Student-t, Clayton, Gumbel , Frank , Joe , BB1, BB6 , BB7 ve BB8), MLE, AIC ve BIC yöntemleri ile belirlendi. Copula ailesi belirlenirken Kendall-Tau değeri ile üst kuyruk bağımlılığı arasındaki yakın ilişki dikkate alındı. Çok değişkenli kopula ailesi tanımlandıktan sonra her bir istasyon ve her bir zaman periyodu için grafikler oluşturulmuştur. Son olarak, kuraklık parametrelerinin (kuraklık süresi ve kuraklık şiddeti) ortak dönüş süreleri hesaplanmış ve 1-3 ve 12 aylık zaman aralıklarına göre tüm istasyonlar için ayrı tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to calculate the standardized precipitation index (SPI), which is one of the meteorological drought indexes, which is the first stage, by using the data obtained from 39 meteorological precipitation observation stations in the Kızılırmak Basin. Monthly total precipitation data were used and the drought index was calculated. Drought data were determined according to 1-3 and 12-month time periods of each station. Univariate marginal distributions of drought duration and drought severity data obtained separately for each station were determined as Lognormal, Gamma, Exp, Weibull, Normal and Logistic distributions. Each was determined according to the results of KS, CvM, AD, AIC, BIC and MLE tests.. Drought parameters were determined in accordance with these distributions and CDF graphs were prepared for the drought duration and drought severity of the most appropriate distribution. To determine the optimal multivariate copula function using R-studio software, ten copula families (Gaussian, Student-t, Clayton, Gumbel, Frank, Joe, BB1, BB6, BB7 and BB8) were determined by MLE, AIC and BIC methods. The close relationship between Kendall-Tau value and upper tail dependence was taken into account when determining the copula family. After defining the multivariate copula family, graphs were created for each station and each time period. Finally, the common return times of drought parameters (drought duration and drought severity) were calculated and separate tables were created for all stations according to 1-3 and 12- month time intervals.