Esnek kaplamalı karayollarında meydana gelen deformasyonların değerlendirilmesi: Kırıkkale Keskin yolu örneği
Evaluation of deformations occurring on flexible paved highways: The case of Kırıkkale Keskin road example
  1. Tez No: 788019
  2. Yazar: HAMZA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ulaşım, ülkenin sosyo-ekonomik yapısının en önemli temellerinden biridir. Otoyollar ülkemizdeki en aktif ulaşım sistemidir. Ülkemizin hemen hemen tamamı esnek asfalt yollarla çevrili olup, toplam yol ağı 68.526 km'dir ve bunları hepsi asfalttır. Ülkemizde artan nüfus ve gelişen teknoloji ile beraber ağır taşıt trafiği git gide artmakta bu unsurlarda yol yapısında birtakım bozulmaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte ülkemizin dağlık ve engebeli coğrafik bir yapıya sahip olması bununla birlikte farklı iklim özelliklerinin var olması nedeniyle, artan dingil yükleri pek çok yol problemlerini meydana getirmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda günümüzde aktif olarak hizmet vermekte olan karayolu ağının bakım ve onarımlarının tam zamanında en kaliteli biçimde yapılması zorunlu olmaktadır. Bir ülkenin ekonomisinin negatif yönde etkilenmesine meydan vermemek adına halihazırda bulunan karayolu ağının sık sık yenilenmesi yerine faal olan yol güzergahlarının bozulma sebeplerini tespit ederek yahut öngörerek yeniden tasarlamak mühimdir. Çalışma içerisinde esnek kaplamalı yollarda ortaya çıkan deformasyonların nedenleri, çözüm yolları Kırıkkale örneği baz alınarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation is one of the most important foundations of the country's socio-economic structure. Highways are the most active transportation system in our country. Almost all of our country is surrounded by flexible asphalt roads, the total road network is 68,526 km and all of them are asphalt. With the increasing population and developing technology inour country, heavy vehicle traffic is gradually increasing, which causes some deteriorationin the road structure. However, due to the fact that our country has a mountainousand rugged geographical structure and different climatic characteristics, increasing axle loads create many road problems. Considering all these, it is imperative that the maintenance and repairs of the highway network, which is actively serving today, be done on time with the highest quality. In order to prevent a country's economy from being negatively affected, it is important to identify or anticipate the causes of deterioration of active road routes, rather than renewing the existing road network frequently, and redesign them. In the study, the causes of the deformations that occur on the flexible paved roads and the solutions are presented based on the Kırıkkale example.