Türk Medeni Kanunu uyarınca üst hakkının sona ermesi ve sonuçları
Extinction of right of superficies and its effects under Turkish Civil Code
  1. Tez No: 788462
  2. Yazar: AYŞEGÜL DÖRTTEPE OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezin amacı, üst hakkını sona erdiren sebeplerin ve sona ermenin sonuçlarının ayrıntılı olarak belirlenmesidir. Bu sebeple çalışmamızda, başta Türk Medeni Kanunu olmak üzere Türk Borçlar Kanunu, İcra İflas Kanunu, Tapu Kanunu ve diğer ilgili yasal düzenlemeler incelenerek üst hakkının sona erme nedenleri ile bunun sonuçları tespit edilmiştir. Bu kapsamda, birinci bölümünde, genel olarak üst hakkına ilişkin bilgiler verilerek hukuki nitelendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde, üst hakkının sona erme nedenleri ele alınarak üst hakkının sona ermesine ilişkin Türk Medeni Kanunu'nda yer alan özel hükümler incelenmiş ve ayrıca eşyaya bağlı irtifak haklarının sona ermesini düzenleyen hükümler uygun düştüğü ölçüde uygulanmıştır. Bununla birlikte, üst hakkını sona erdiren hukuki işlemlerin icrası, münhasıran kişiye bağlı üst hakkında hak sahibinin ölümü, taşınmazların bölünmesi ve birleştirilmesi, üst hakkının cebri icra yoluyla sona ermesi ve ayrıca Tapu Kanunu'nun 35 ve 36. maddelerinin uygulanması sonucunda üst hakkının nasıl ve hangi şartlarda sona erdiği incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise üst hakkının sona ermesinin sonuçları açıklanmıştır. Bu bölümde, öncelikle yapı mülkiyetinin yüklü arazi malikine geçmesi ve arazinin ilk hale getirilmesi konuları ele alınmıştır. Ardından yüklü taşınmaz malikine kalan yapılara ilişkin bedel ödenmesi sorunu ile üst hakkından faydalanan üçüncü kişilerin üst hakkının sona ermesinden sonraki durumu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine in detail the reasons of extinction ofright of superficies and its consequences. Therefore, in our study, the reasons for the extinction of right of superficies and its consequences have been determined by examining Turkish Civil Code, Turkish Code of Obligations, Execution and Bankruptcy Law, Land Registry Law, and other relevant legal regulations. In this context, in the first part, information about right of superficies was given in general and legal natures of the relations relating to the right of superficies were explained. In the second part, provisions in the Turkish Civil Code regarding the extinction of the right of superficies have been examined and the provisions regulating the termination of the servitudes related to the goods have been applied as appropriate.In addition to this, othersituations such asthe performance of the legal actions, the dead of the holder of right of superficies registered as a personal right, the division or consolidation of the immovables, enforcement proceedings, application of the articles 35 and 36 of Land Registry Law,whichresult extinction of right of superficies,has been analyzed. In the third part, the results of the extinction of the right of superficies are explained. In this section, firstly, the problems regardingthe transfer of the ownership of the building to the landowner and the initialization of the land were discussed. Then, the price for the buildings which is left to the landowner and the situation of the third parties benefiting from the superficies right after its extinction, are clarified.