Türk televizyon dizilerinde kadına yönelik şiddetin kültürel inşası
Cultural construction of violence against women in Turkish TV series
- Tez No: 788636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Televizyon, görsel ve işitsel olarak güçlü etkilere sahip olan kitlesel bir araçtır. Bu özelliğiyle uzun yıllar boyunca kitleler üzerinde etkileri olmuştur. Televizyon içeriklerinde yer alan kurmaca olaylar, izleyici tarafından benimsenmiş ve kültürel anlamda da çeşitli etkileşimler yaşanmıştır. Televizyonun güçlü bir iletişim aracı olması, televizyon içeriklerini de önemli bir hale getirmiş, üzerinde durulmasını elzem kılmıştır. Televizyon dizilerinin ise televizyon dünyasının en çok ilgi uyandıran türü olduğu bilinmektedir. Televizyon dizilerinde izleyiciye sunulan içerikler toplumsal anlamda kültürel değerler barındırmaktadır. Bu değerlerin sürekli tekrarlanarak sunulması, onları yeniden inşa ederek bir üretim süreci gerçekleştirmektedir. Toplumsal olarak kadın ve şiddet kavramlarının televizyon dizilerinde sıkça yer aldığı görülmektedir. Kadına şiddet olaylarının televizyon dizilerinde egemen ideolojilerle sunulması, kadına yönelik şiddeti meşrulaştırırken aynı zamanda yeniden inşa etmektedir. Böylelikle kadının toplumsal konumu, televizyon dizilerinde sunulan ataerkil hegemonya ile şekillenmekte ve içselleştirilmektedir. Türk televizyon dizilerinde kadına yönelik şiddet olaylarına olan yaklaşım ve bu şiddet olaylarının ne şekilde sunulduğu Sadakatsiz ve Zümrüdüanka dizileri üzerinde gerçekleştirilen göstergebilimsel analiz ve söylem analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda her iki dizide de kadına yönelik şiddetin kültürel bir inşa yolu ile yeniden üretildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Television is a massive medium with powerful visual and auditory effects. Therefore, it has had an impact on the masses for many years. The fictional events in the television contents have been adopted by the audience and various interactions have been experienced in the cultural sense. The fact that television is a powerful communication tool, has also made television contents important and made it essential to focus on. Television series is known to be the most interesting genre of television world. The contents presented to the audience in television series contain cultural values in the social sense. Presenting these values by repetition helps to rebuild them. It is seen that the concepts of women and violence as a society are frequently included in television series. The presentation of violence against women with dominant ideologies in television series legitimizes violence against women and reconstructs it at the same time. Thus, the social position of women is shaped and internalized by the patriarchal hegemony presented in television series. The approach to violence against women in Turkish television series and how these violence events are presented are examined with the semiotic analysis and discourse analysis methods performed on the TV series Sadakatsiz and Zümrüdüanka. As a result of this analysis, it has been observed that violence against women is reproduced through a cultural construction in both TV series.