Metastatik malign melanom tanılı olgularda F-18 FDG PET/BT volumetrik parametrelerinin prognostik değerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the prognostic value of F-18 FDG PET/CT volumetric parameters in patients diagnosed with metastatic malignant melanoma
- Tez No: 788784
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ MURAT ARGON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda metastatik malign melanom olgularının FDG PET/BT görüntülerinden elde edilecek volümetrik parametreler ve SUVmax yanı sıra LDH değeri ile prognoz arasındaki ilişkiyi inceleyerek hastalığın yönetimine ve tedavi seçimine katkı sağlamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamıza Ege Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Ocak 2012 ile Ocak 2020 yılları arasında başvuran evreleme ve ilk tedaviye yanıt FDG PET/BT görüntülemesi bulunan 28 metastatik malign melanom hastası dahil edildi. Hastalara ait klinik bilgiler, laboratuvar değerleri, görüntüleme raporları ve sağkalım süreleri hasta arşivinden elde edildi. FDG PET/BT volümetrik parametreleri, SUVmax ve LDH değerlerinin prognoza katkısı incelendi. Bulgular: SUVmax'ın çalışmamızda prognoza katkısı saptanmadı. 'MTV bazal total' için de sonuçlar benzer şekildeydi bununla birlikte yüksek 'TLG bazal' değerinde daha kısa PSS süresi istatistiksel açıdan anlamlıydı (p:0.04). 'TLG bazal' için GS süresi açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi. MTV bazal lenf nodunun sağkalım süresi üzerine etkisi olduğu gözlemlendi (p:0.023). LDH1 değeri ile 'MTV bazal' ve 'TLG bazal' arasında pozitif korelasyon saptandı ancak eşik değere (225 IU/L) göre popülasyon iki gruba ayrıldığında gruplar arasında istatistiksel farklılık tespit edilmedi. SUVmax içinse iki durumda da LDH1 ile arasında ilişki gözlenmedi. LDHr, MTVr, TLGr değerlerinin yüksekliğinde popülasyonda ölüm riski de arttı. Medyana göre iki gruba ayrıldığında ise iki grup arasında sağkalım açısından istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Bunun aksine LDHr'a göre değerlendirildiğinde iki grup arasında GS açısından belirgin farklılık mevcuttu (p:0.01). Tedaviye yanıt ile FDG PET/BT parametreleri arasında ilişki gözlenmemekle birlikte iki tetkik volümetrik parametre oranlarının (MTVr, TLGr) yanıt değerlendirmeye olumlu katkısı olduğunu izledik (p: < 0.01). Kötü prognostik faktör olarak bilinen beyin metastaz varlığının sağkalım üzerine etkisini incelediğimizde çalışmamızda literatürün aksine iki grup arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Sonuç: Bölgesel hastalık yaygınlığının prognostik değerini gösteren literatürde bildiğimiz kadarıyla birkaç çalışmadan biri olan ve literatürle benzer şekilde çalışmamızda MTV bazal lenf nodunun sağkalım süresi üzerine etkisi olduğunu gözlemledik. Ayrıca günlük pratikte hasta takibinde sıkça kullanılan LDH değeri ile volümetrik parametreler arasında saptadığımız pozitif korelasyonun klinisyene laboratuvar değerlerine bakarak en uygun görüntüleme zamanı için yol gösterici olacağını düşünmekteyiz. FDG PET/BT görüntülemenin optimal zamanının belirsizliği, immünoterapötikler arasındaki olası farklılıklar, tedaviye yanıt değerlendirmede kullanılan modifiye kriterler üzerine henüz bir konsensus oluşmaması ve farklı çalışmalarda farklı kriterlerin kullanılması, çalışmalara malign melanom alt tiplerinin ayrım yapılmadan dahil edilmesi, MTV gibi volümetrik parametrelerin lezyonlar için klinikler arasında henüz oluşturulmamış olan standart bir segmentasyon yöntemi kullanılarak ölçülmemesi çalışmamızda ve literatürde bildirilen diğer çalışmalardaki sonuçların farklılık sebebi olarak düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to contribute to the management of the disease and the choice of treatment by examining the relationship between LDH value and prognosis, as well as the volumetric parameters and SUVmax obtained from FDG PET/CT images of metastatic malignant melanoma cases. Materials and Methods: Our retrospective study included 28 metastatic malignant melanoma patients who applied to Ege University Nuclear Medicine Department between January 2012 and January 2020 with staging and response to first treatment FDG PET/CT imaging. Clinical information, laboratory values, imaging reports and survival times of the patients were obtained from the patient archive. The contribution of FDG PET/CT volumetric parameters, SUVmax and LDH values to the prognosis were examined. Findings: SUVmax did not contribute to the prognosis in our study. Results were similar for 'MTV basal total', however, shorter PSS duration was statistically significant at higher 'TLG basal' value (p:0.04). No significant difference was found in terms of GS duration for 'TLG basal'. It was observed that MTV basal lymph node had an effect on survival time (p:0.023). A positive correlation was found between LDH1 value and 'MTV basal', 'TLG basal', but when the population was divided into two groups according to the threshold value (225 IU/L), no statistical difference was detected between the groups. For SUVmax, no association was observed with LDH1 in either condition. The higher the LDHr, MTVr, TLGr values, the higher the risk of death in the population. When divided into two groups according to median, no statistical significance was found between the two groups in terms of survival. On the contrary, when evaluated according to LDHr, there was a significant difference between the two groups in terms of GS (p:0.01). Although no correlation was observed between response to treatment and FDG PET/CT parameters, we observed that the volumetric parameter ratios of the two examinations (MTVr, TLGr) contributed positively to response evaluation (p: < 0.01). When we examined the effect of brain metastasis, which is known as a bad prognostic factor, on survival, no significant difference was found between the two groups in our study, contrary to the literature. Conclusion: As far as we know, one of the few studies showing the prognostic value of regional disease prevalence and similar to the literature, we observed that MTV basal lymph node had an effect on survival time. In addition, we think that the positive correlation we found between the volumetric parameters and the LDH value, which is frequently used in patient follow-up in daily practice, will guide the clinician for the most appropriate imaging time by looking at the laboratory values. Uncertainty of optimal timing of FDG PET/CT imaging, possible differences between immunotherapeutics, The lack of consensus on the modified criteria used in evaluating response to treatment and the use of different criteria in different studies, the inclusion of malignant melanoma subtypes in studies without discrimination, the failure to measure volumetric parameters such as MTV for lesions using a standard segmentation method that has not yet been established among clinics in our study and other studies reported in the literature. was considered as the reason for the difference in the results of the studies.