Bazı bor bileşiklerinin COVİD-19 hücre girişinde rolü olan transmembran serin proteaz 2 (TMPRSS2) üzerine etkisinin akciğer fibroblast hücrelerinde incelenmesi
Investigation of the effect of some boron compounds on transmembrane serine protease 2 (TMPRSS2), which has a role in COVİD-19 cell entry, in lung fibroblast cells
- Tez No: 788949
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bor bileşikleri bor sitrat ve bor malatın MRC-5 akciğer fibroblast hücre hattı üzerinde gen düzeyinde SARS Koronavirüs 2 [SARS-CoV-2]'nin hücre girişinde önemli rolü olan Transmembran Serin Proteaz 2 [TMPRSS2]'ye olan ve anti-enflamatuvar yolak üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bor bileşiklerinin MRC-5 hücre hattındaki sitotoksik etkisi 3-4,5-dimetil-tiyazolil-2,5-difeniltetrazolyum bromür [MTT] yöntemi ile ölçülmüştür. Hücreleri stimüle etmek için tümör nekroz faktör-α [TNF-α] kullanılmış ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu [RT-PCR] ile gen ekpresyon düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler Microsoft Excel programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: MTT analizinde kullanılan konstantrasyonların hiçbirinde, normal sağlıklı fibroblast hücre hattı olan MRC-5 hücrelerine, bor bileşiklerinin herhangi bir negatif veya toksik etkisi görülmemiştir. • Bor sitrat ve Bor malat TMPRSS2'yi inhibe etmiştir. Bor malat ACE2'yi inhibe ederken, Bor sitrat uygulamasında önemli bir değişiklik olmamıştır. TNF-α ile indüklenen hücrelerde bor sitrat ve bor malat bileşiklerinin her ikisinin de CatS ve CatB gen seviyesini inhibe ettiği bulunmuştur. • Bor sitrat ve bor malat bileşiklerinin IL-1𝛽 ile IL-1𝛼 gen ekpresyon seviyelerini inhibe ettiği ve IL-6 gen ekpresyon seviyesini arttırdığı görüldü. Bor malatın ve bor sitrat NFκB-p50 ekpresyonunu artırdığı fakat NFκB-p65, IκB gen ekpresyon düzeylerini azalttığı saptanmıştır. • Sonuçlar: S protein aracılıklı hücre füzyonunun engellenmesinde bor malatın, bor sitrata göre daha etkili olabileceği anlaşılmaktadır. Yeni çalışmalar ile ACE2 inhibitörünün potansiyelinin değerlendirilmesi önerilir. Covid-19 pandemisi ile mücadelede bor malat ve bor sitratın potansiyel ajanlar olabileceği düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of boron citrate and boron malate on TMPRSS2, which has an important role in cell entry of SARS-CoV-2 at the gene level, on the MRC-5 lung fibroblast cell line, and its effects on the anti-inflammatory pathway. Materials and Methods: The cytotoxic effect of boron compounds on the MRC-5 cell line was measured by the 3-4,5-dimethyl-thiazolyl-2,5-diphenyltetrazolium bromide [MTT] method. Tumor necrosis factor-α [TNF-α] was used to stimulate cells and gene expression levels were measured by real-time polymerase chain reaction [RT-PCR]. The obtained data were evaluated using Microsoft Excel program. Results: No negative or toxic effects of boron compounds were observed on normal healthy fibroblast cell line MRC-5 cells in any of the concentrations used in the MTT analysis. Boron citrate and Bor malate inhibited TMPRSS2. While boron malate inhibited ACE2, there was no significant change in boron citrate administration. Boron citrate and boron malate compounds were found to inhibit both CatS and CatB gene levels in TNF-α-induced cells. It was observed that boron citrate and boron malate compounds inhibited IL-1𝛽 and IL-1𝛼 gene expression levels and increased IL-6 gene expression levels. Boron malate and boron citrate were found to increase NFκB-p50 expression but decrease NFκB-p65, IκB gene expression levels. Discussion: It is understood that boron malate may be more effective than boron citrate in inhibiting S protein-mediated cell fusion. It is recommended to evaluate the potential of the ACE2 inhibitor with new studies. Boron malate and boron citrate were thought to be potential agents in the fight against the Covid-19 pandemic.