The concept of matters and plants: Scriptural and philosophical approaches
Maddeler ve bitkilerin kavramı: Dini ve felsefi yaklaşımı
- Tez No: 789022
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bugün pozitivist bakışa dayalı madde ve bitkilerin kavramı etkilidir. İslami klasik görünümler bunların kavramına meydan okuyacak. Bu tez maddeler ve bitkilerin potansiyel fakültelerine odaklanarak onların hakkındaki İslami klasik düşünceyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. 7. Yüzyıldan beri İslam düşüncesi insanlara doğanın zengin ilimlerini sunmuştur. Bu çalışmanın ana kaynakları Kur'an, Hadis ve iki Müslüman aydınların eserleridir. Ancak madde ve bitki kavramlarının kaynaklarının yaklaşımları arasında küçük farklılıklar vardır, bu nedenle bu araştırma aynı zamanda karşılaştırmalı araştırma yürütmektedir. Bu çalışmada büyük önem vardır. Madde ve bitkilerin kavramı değişmektedir. Bu tez İslami klasik kavramı gösterir ve bize çevre kavramlarına alternatif sunar. Bu insan ve doğa arasında anlamlı ilişki kurmak için yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, bu çalışma yavaş yavaş dünyada insanların ilgisini çeken çevre etiğine temel vermektedir. Bu tez metodolojisinde madde ve bitkilerin kavramıyla ilgili Kur'an'ın ayetlerine ve sahih hadislerine dayanarak analiz edecektir ve daha sonra İbn Sina ve Erzurum İbrahim Hakkı'nın eserlerinden onların ruhları kavramlarını sunacaktır.
Özet (Çeviri)
There is today a dominant concept of materials and plants based on the positivistic view. Islamic classical views challenge the current concept of them. This thesis aims at a rediscovery of Islamic classical thought on the concepts of materials and plants with a special focus on their potential faculties. Since the 7th century, Islamic thought has provided humanity with the great knowledge of nature. The main sources of this study rely on the Qur'an, Hadith, and works of two Muslim intellectuals. However, there are small differences between perspectives of these sources, and thus this research also conducts a comparative exploration on the concepts of materials and plants among the above sources. This study has a great significance. The concept of materials and plants are changing. This thesis will show Islamic classical concept of them, and at the end, this will serve to charge our concepts of nature and environment. It will help to establish a meaningful relationship between human beings and nature. In addition, this study gives an important basis for environmental ethics, which is gradually attracting attentions of people all over the world. By the methodology, I analyze the concepts of materials and plants based on concerned verses of the Qur'an and authentic hadith reports and then display concepts of these souls from works of Ibn Sina and Erzurumlu Ibrahim Hakkkı.