Investigation of molecular mechanism of macrolide resistance in laboratory mutant helicobacter pylori
Laboratuvar mutantı helicobacter pylori deki makrolid direncinin moleküler mekanizmasının araştırılması
  1. Tez No: 789388
  2. Yazar: MELTEM AYAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Helicobacter pylori (H. pylori) dünya nüfusunun yarısından fazlasını enfekte eden, gastrit, peptik ülser, mide mukozası ile ilişkili lenfoid doku (MALT) lenfoması ve mide kanseri gibi hastalıkların gelişmesine neden olan bir bakteridir. H. pylori enfeksiyonunun birinci basamak tedavisinde kullanılan makrolid grubu bir antibiyotik olan klaritromisine karşı oluşan direnç tedavi başarısızlığının en önemli nedenidir. H. pylori' de klaritromisin direnci çoğunlukla 23S rRNA' nın V domaininde peptidil transferazı kodlayan bölgesindeki nokta mutasyonları ile ilişkilendirilse de bu bölge dışındaki mutasyonların direnç ile ilişkisi güncel araştırmalardandır. Bu tez çalışmasında, dirençli suşlarda yeni nesil dizileme teknolojisi (NGS) kullanılarak olası yeni makrolid direnç mekanizmalarının araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca dirençli olgularda klaritromisine alternatif olabilecek josamisinin H. pylori üzerindeki etkinliğinin araştırılması da çalışmanın hedeflerindendir. H. pylori G27 suşundan, agar dilüsyon metodu ile, Minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) değerleri sırasıyla 128 g/ml ve >256 g/ml olan iki adet dirençli mutant suş elde edilmiştir. Klaritromisin direncinden sorumlu olabilecek aday mutasyonlar (A2143G, T1495A, T1494A, T1490A, T1476A, G1472T) mutant 1 suşunda 23S rRNA bölgesinde gösterilmiştir. Ayrıca dirençli suşta ilk kez saptanan Sulfite exporter TauE/SafE ailesi proteinini kodlayan gendeki mutasyonun klaritromisin direnci veya çapraz direnç ile ilişkili olduğu düşünülerek ileri çalışmalar için hedef olarak gösterilmiştir. Ayrıca makrolid dirençli H. pylori şuşlarında josamisine çapraz direnç ilk kez bu tez çalışması ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) is a bacterium that infects more than half of the world, causing diseases such as gastritis, peptic ulcer, gastric mucosa-associated lymphoid tissue (MALT) lymphoma, and gastric cancer. Resistance to clarithromycin, a macrolide antibiotic used in the first-line treatment of H. pylori infection, is the most important cause of the treatment failure. Although most of the clarithromycin resistance in H. pylori is associated with point mutations in the peptidyl transferase-encoding region of the 23S rRNA, the relation between other mutations outside of the region and resistance is under investigation. In this thesis study, it was aimed to investigate possible new macrolide resistance mechanisms in resistant strains using new-generation sequencing technology (NGS). Investigation of the effectiveness of josamycin which may be an alternative to clarithromycin in resistant cases is also one of the study's aims. Two resistant mutants which minimum inhibitory concentration (MIC) values were 128 g/ml and >256 g/ml, respectively, were isolated from H. pylori G27 by agar dilution method. The candidate mutations (A2143G, T1495A, T1494A, T1490A, T1476A, G1472T) that may be responsible for clarithromycin resistance were demonstrated in 23S rRNA region of mutant-1 strain. In addition, the mutation in the gene encoding the Sulfite exporter TauE/SafE family protein, which was detected for the first time in the resistant strain, was considered as associated with clarithromycin resistance or cross-resistance and showed as a target for further studies. In addition, cross-resistance to josamycin in macrolide-resistant H. pylori strains was demonstrated for the first time in this thesis study.