Hiperbolik üçüncü dereceden Jacobsthal ve Jacobsthal Lucas sayılarının özellikleri
Properties of hyperbolic third order Jacobsthal and Jacobsthal Lucas numbers
  1. Tez No: 789521
  2. Yazar: MUSTAFA ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN MURAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Horadam tarafından 1996 yılında tanımlanmış olan Jacobsthal ve Jacobsthal- Lucas sayı dizilerinin genel özellikleri incelenerek, ikinci dereceden hiperbolik Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas ile üçüncü dereceden hiperbolik Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas dizilerinin tanımları ve bazı önemli özellikleri verilmiştir. Birinci bölümde sayı dizilerinin genel tarihçesi ile bazı önemli sayı dizilerinin tanımları verilmiştir. İkinci bölümde ikinci dereceden Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas sayı dizilerinin tanımları verilerek bu dizilerin sağladıkları bazı özellikler verilmiştir. Daha sonra, ikinci dereceden hiperbolik Jacobsthal ve hiperbolik Jacobsthal-Lucas sayı dizileri tanımlanarak, Binet formülü, üreten fonksiyonu, Simson formülü ve lineer toplam formülleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise önce üçüncü dereceden Jacobsthal ve Jacobsthal- Lucas sayı dizilerinin tanımları ve temel özellikleri verilmiş, daha sonra üçüncü dereceden hiperbolik Jacobsthal ve hiperbolik Jacobsthal-Lucas sayı dizilerine ait Binet formülleri, üreten fonksiyonları ve bazı özdeşlikler elde edilmiştir. Son olarak, bu bölümün sonunda da hiperbolik Jacobsthal vektörleri tanıtılmış ve bu vektörlerin Lorentzian iç çarpımı üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the general properties of Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas number sequences, which were defined by Horadam in 1996, were examined, and the definitions and some important properties of second order hyperbolic Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas and third order hyperbolic Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas sequences were given. In the first chapter, the general history of number sequences and definitions of some important number sequences are given. In the second part, definitions of second order Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas number sequences are given and some properties of these sequences are given. Then, second order hyperbolic Jacobsthal and hyperbolic Jacobsthal-Lucas number sequences are defined, Binet formula, generating function, Simson formula and linear sum formulas are given. In the third chapter, first the definitions and basic properties of the third order Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas number sequences are given, then the Binet formulas, generating functions and some identities of the third order hyperbolic Jacobsthal and hyperbolic Jacobsthal-Lucas number sequences are obtained. Finally, at the end of this chapter, hyperbolic Jacobsthal vectors are introduced and the Lorentzian inner product of these vectors is studied.