Yeni kriterle (Pao2 / fio2 x peep) covid-19 ilişkili akut respiratuvar distres sendromu (C-ards)'nda hastalık şiddeti ve mortalite öngörülebilir mi?
Covid-19 related to new criteria (Pao2 / fio2 x peep) in acute respiratory distress syndrome (C-ards) can disease severity and mortality be predicted?
- Tez No: 789617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş-Amaç ARDS'de hastalığın şiddeti ve prognozu belirlemede zorluklar yaşanmakta olup oksijenasyon ve mortalite arasındaki ilişki yayınlarda farklılık göstermektedir. Oksijenizasyonu değerlendirmek için kullanılan PaO2/FiO2oranı PEEP değerini hesaba katmadığı için hastaların ARDS şiddetini saptamada yetersiz kalmaktadır. PEEP≥ 5 cmH2O olduğu durumlarda oksijenizasyonu ve ARDS şiddetini belirlemede [PaO2/(FiO2xPEEP)] olarak bilinen P/FPE adlı yeni bir indeks önerilmektedir. Klasik ARDS şiddetini PaO2 /FiO2 oranından daha iyi performansla değerlendiren yeni kriterin Covid-19 ARDS nedeni ile invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda ilk 24 ve 72 saat P/FPE oranının yoğun bakım mortalitesi ve prognozu öngörme etkisi araştırıldı. Gereç-Yöntem Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01.03.2020 ile 01.06.2022 tarihleri arasında entübe, şüpheli/doğrulanmış C-ARDS hastaları (n:400) değerlendirildi. Demografik veriler, hemodinamik parametreler, solunum mekanikleri (Tidal volüm (TV), PEEP, FiO2, inspirasyon sonu basıncı (Ppeak), sürücü basıncı (DP)) ve kan gazı parametreleri (pH, PaCO2, PaO2, BE, HCO3, laktat) elektronik veri sisteminden anlık çekilerek yeni kriter retrospektif olarak elde edildi. Çalışma grubunda hastalık şiddeti yeni kriterle sınıflandırıldı. P/FPE indeksi; PaO2 / FiO2 (P/F) oranı ile karşılaştırılarak mortalite, yoğun bakım yatış süresi ve mekanik ventilatörden ayrı geçirilen süreler değerlendirildi. Bulgular Yoğun bakımda izlenen C-ARDS olgularının %53.5'i mortal seyretti. Non-survival grupta ilk 24 saatteki P/F oranı, TVe / PBW oranları, dinamik kompliyans (DC) düzeyleri ve P/FPE değerleri survival gruba göre anlamlı olarak daha düşük bulundu. Bununla birlikte non-survival hastalarda ilk 24 saatteki PEEP değerleri, solunum işi (WOB) skoru ve DP değerleri survival gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla, p=0.005, p16 olanların yoğun bakım yatış sürelerinin daha düşük olduğu görüldü. Sonuç C-ARDS olgularında P/FPE değişkeninin hastalığın şiddeti ve prognoz açısından iyi bir gösterge olduğunu düşünmekteyiz. P/FPE >16 olması durumunda yoğun bakım yatış sürelerinin azaldığı çalışmamızda gösterildi. P/F oranı, PEEP, WOB, TVe/PBW ile P/FPE parametreleri mortaliteyi öngörmede kullanılabilir. Ancak; birbirine karşı üstünlükleri olmadığı gösterilmiştir. P/FPE adlı yeni indeksle elde edilen sonuçlar, hem C-ARDS hem de non-covid ARDS olgularında hastalık şiddeti ve prognozun belirlenmesinde anlamlı olup, daha kapsamlı ek çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Background &Aim Difficulties are experienced in determining the severity and prognosis of the disease in ARDS, and the relationship between oxygenation and mortality differs in publications. Since the PaO2/FiO2 ratio used to evaluate oxygenation does not take into account the PEEP value, it is insufficient to determine the severity of ARDS in patients. In cases where PEEP≥ 5 cmH2O, a new index called P/FPE, known as [PaO2/(FiO2xPEEP)], is recommended to determine oxygenation and ARDS severity. The effect of the new criterion, which evaluates the severity of classical ARDS with better performance than the PaO2 /FiO2 ratio, on predicting intensive care mortality and prognosis in the first 24 and 72 hours in patients who underwent invasive mechanical ventilation due to Covid-19 ARDS was investigated. Material-Method Intubated, suspected/confirmed C-ARDS patients (n:400) in Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic Intensive Care Unit were evaluated between 01.03.2020 and 01.06.2022. While demographic data, hemodynamic parameters, respiratory mechanics (Tidal volume (TV), PEEP, FiO2, end-inspiratory pressure (Ppeak), driving pressure (DP)) and blood gas parameters (pH, PaCO2, PaO2, BE, HCO3, lactate) were withdrawed instantneously from the electronic data system, the new criterion was retrospectively obtained. Disease severity was classified with the new criterion in the study group. By comparing the P/FPE index with the PaO2 / FiO2 (P/F) ratio, mortality, length of stay in intensive care unit and time spent away from mechanical ventilator were evaluated. Results 53.5% of C-ARDS cases treated in the intensive care unit were mortal. P/F ratio, TVe / PBW ratios, dynamic compliance (DC) levels and P/FPE values in the first 24 hours were found to be significantly lower in the non-survival group compared to the xiv survival group. However, PEEP values, work of breathing (WOB) score and DP values in the first 24 hours were significantly higher in non-survival patients compared to the survival group (p=0.005, p16 had a lower intensive care unit stay. Conclusion We think that the P/FPE variable is a good indicator for the severity of the disease and prognosis in C-ARDS cases. In our study, it was shown that the length of stay in intensive care unit decreased in case of P/FPE >16. P/F ratio, PEEP, WOB, TVe/PBW and P/FPE parameters can be used to predict mortality. However, it has been shown that they have no advantages over each other. The results obtained with the new index named P/FPE are significant in determining disease severity and prognosis in both C-ARDS and non-covid ARDS cases, and more comprehensive additional studies are needed.