Fotovoltaik sistemlerde oluşan arızalar ve çözüm önerileri
Malfunctions in photovoltaic systems and solution suggestions
- Tez No: 789957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bugüne kadar insanlık enerji ihtiyacının büyük bir kısmını fosil yakıtlardan karşılamıştır. Fosil kökenli kaynakların çevreye olan zararları nedeniyle yenilenebilir enerji, kaynaklarına olan ilgi artmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları doğada sürekli bir şekilde var olan başta güneş olmak üzere rüzgâr, jeotermal, hidrolik, gelgit, dalga, biokütle, biyoyakıt ve hidrojen enerjileridir. Türkiye coğrafi konumu itibariyle birçok dünya ülkesine göre yenilenebilir enerji kaynakları bakımından iyi bir potansiyele sahiptir. Güneş enerjisi birçok alanda kullanılmakla birlikte güneş enerjisinden elektrik üretimi son yıllarda yoğun bir şekilde önem kazanmıştır. Bu çalışmada güneş enerjisinde elektrik üretiminde kullanılan fotovoltaik paneller ve fotovoltaik sistemlerde oluşan arızalar ve bu arızaların giderilmesi için çözüm önerileri ile alınacak önlemler hakkında bilgiler verilmiştir. Sistemlerde oluşan arızalar ya da bozulmalar hücre, modül ve dizilerde görülmektedir. Fotovoltaik sistemlerde oluşan arızalar veya kayıplar; ışınım kayıpları, sistem kayıpları, dönüşüm kayıpları olarak sınıflandırılmıştır. Bu kayıpların en aza indirilmesi için sistem kurulum aşamasında yapılacak olan tasarımların optimizasyonu, sistem kurulum sonrası çalışmasının kontrolü ve bakımının düzenli yapılması önemlidir. Kurulum sonrasında sistemlerin çalışması ve enerji üretiminin kontrolü uzaktan takip sistemleriyle de yapılabilmesi ayrıca bir avantajdır.
Özet (Çeviri)
Humanity has met most of its energy needs from fossil until now. The interest in renewable energy sources has increased due to the damage of fossil-based sources to the environment. Renewable energy sources are especially solar, wind, geothermal, hydraulic, tidal, wave, biomass, biofuel and hydrogen energies, which are constantly, exist in nature. Due to its geographical location, Turkey has a good potential in terms of renewable energy resources compared to many countries in the world. The production of electricity from solar energy has been of great importance in recent years. In this study, information about the malfunctions in photovoltaic systems and the solutions and precautions to be taken to eliminate these malfunctions is given. Malfunction or deteriorations in systems are seen in cells, modules and arrays. Malfunction or losses in photovoltaic systems are classified as; radiation losses, system losses, conversion losses. İn order to minimize these losses, it is important to control the designs to be made during the system installation phase, the operation and maintenance of the system after installation. After installation, the control of production is provided by remote measurement tracking systems.