Fistülizan ve inflamatuvar crohn hastalarında kas kütlesinin magnetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 790013
  2. Yazar: FURKAN CUMA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZEN ALAHDAB
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Crohn hastalığı (CH)'nda kronik inflamasyonun katabolik etkileri ve hastalığın seyrinde oluşabilecek striktür, fistül, apse, cerrahi rezeksiyonlar sonrası oluşabilen kısa bağırsak sendromu gibi komplikasyonlar sebepli besin emiliminde azalma ve malnutrisyon sık görülmektedir. Sarkopeni, malnutrisyona bağlı protein metabolizmasındaki bozulma sonucunda kas kütlesinin ve gücünün azalması olarak tanımlanır. CH'de sarkopeni %52 oranında görülür. Bu çalışmadaki amacımız fistülizan ve inflamatuvar CH tiplerinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve Bilgisarlı Tomografi (BT) ile kas kütlesi hesaplayarak kas kütlesi değişimi ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmamızda Marmara Üniversiteri Gastroenteroloji Kliniği'nde en az iki vizitte değerlendirilmiş Crohn hastalarının takipleri sırasında kas kütlelerinin değişimi ve bu değişime etki eden faktörler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 181 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 33,9 ± 12,9 yıl idi ve 92'si (%50,8) kadındı. Montreal sınıflamasına göre hastaların 81'i (%44,8) inflamatuvar tipte iken 100'ü (%55,2) fistülizan tipte idi. Takipte ilk ve ikinci görüntülemeler arasında kas kütlesindeki değişime etkili olan faktörler albümin değeri ve Montreal sınıflamasına göre ileal hastalık lokalizasyonu olarak bulundu. Albümin değeri arttıkça kas kütlesinde artış görülürken (p= 0,025), ileal hastalık lokalizasyonunda kas kütlesi kaybı diğer lokalizasyonlara göre daha fazla bulundu (p= 0,002). Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda kas kütlesi değişimine istatistiksel olarak anlamlı seviyede etki eden parametreler albümin değeri ve ileal hastalık lokalizasyonu olmuştur. Albümin değeri arttıkça kas kütlesi artışı görülürken, ileal hastalık lokalizasyonunda kas kütlesi kaybı diğer lokalizasyonlara göre daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Decreased nutrient absorption and malnutrition are common in Crohn's disease (CH) due to the catabolic effects of chronic inflammation and complications such as strictures, fistulas, abscesses, and short bowel syndrome that may occur after surgical resections. Sarcopenia is defined as a decrease in muscle mass and strength as a result of malnutrition-induced disturbances in protein metabolism, is seen in 52% of patients with CD. Our aim in this study is to evaluate muscle mass change and the factors affecting it by calculating muscle mass with Magnetic Resonance Imaging (MRI) and Computerized Tomography (CT) in fistulizing and inflammatory CD types. Method: In our retrospective study, during the follow-up of Crohn's patients who were evaluated in at least two visits in Marmara University Gastroenterology Clinic, the changes in muscle mass and the factors affecting this change were evaluated. Results: A total of 181 patients were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 33,9 ± 12,9 years and 92 patients (50,8%) were female. According to the Montreal classification of 181 patients included in the study, 81 (44,8%) of the patients were in the inflammatory type, while 100 (55,2%) were in the fistulizing type. In the follow-up, the factors affecting the change in muscle mass between the first and second imaging were albumin value and ileal disease localization according to the Montreal classification. As the albumin value increased, muscle mass increased (p= 0.025), while muscle mass loss was found to be higher in ileal disease localization than in other localizations (p= 0.002). Conclusion and result: In our study, the parameters affecting the muscle mass change at a statistically significant level were albumin value and ileal disease localization. As the albumin value increased, muscle mass increased, while the loss of muscle mass was found to be higher in ileal disease localization than in other localizations.