Hekime güven, kısıtlanmış özgürlük ve içselleştirilmiş damgalanma çerçevesinde psikiyatri hastalarının tedaviye devam durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of ongoing treatments of psychiatric patients within the framework of confidence in the doctor, restricted fredoom and the internalized stigma
  1. Tez No: 790167
  2. Yazar: EMİNE SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ruhsal hastalıkların tedavi sürecini etkileyen unsurlardan bazıları şunlardır: hekime güven, içselleştirilmiş damgalanma ve kısıtlanmış özgürlük. Hekimle olan iletişimde sorun yaşayan, hem kendisi hem çevresi tarafından damgalanan ve ruh sağlığı hizmeti alma sürecinde olumsuz durumlara maruz kalan hastalar; kendini kısıtlanmış hissederek tedaviye uyum, devam ve memnuniyet noktasında problem yaşamaktadır. Bu süreçte hastaların yaşadığı problemleri en aza indirip adaptasyonu kolaylaştırmak amacıyla sosyal hizmet müdahalesi oldukça önemlidir. Çalışmanın amacı; ruh sağlığı hizmetine başvuran hastaların tedaviye devam durumlarının hekime güven, kısıtlanmış özgürlük ve içselleştirilmiş damgalanma kavramları açısından sosyal hizmet disiplini temelinde değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini, Muş Devlet Hastanesi psikiyatri polikliniğinden hizmet alan 225 hasta oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılarak nicel veri analizi yapılmıştır. Analizlerde Frekans Analizi, Bağımsız Örneklem t Testi ve ANOVA Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; hekimle iletişim sorunu yaşamayan, tedaviyi onaylayan, muayene süresini yeterli bulan katılımcıların Hasta-Hekim İlişkisinde Güven İletişimi Ölçeği ortalaması daha yüksek çıkmıştır. Tedavi süresi uzadıkça Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçek ortalaması artmaktadır. Ruhsal hastalıklarda tedavi başarı oranı; hekime güven, kısıtlanmış özgürlük ve içselleştirilmiş damgalanmaya bağlı olarak tedaviye devam durumunu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Some of the factors affecting the treatment process of mental illnesses are: trust in the physician, internalized stigma and limited freedom. Patients who have communication problems with the physician, who are stigmatized by themselves and their environment, and who are exposed to negative situations in the process of receiving mental health services; feels restricted and has problems in compliance, continuation and satisfaction with treatment. In this process, social work intervention is very important in order to minimize the problems experienced by patients and facilitate adaptation. The aim of this study is to evaluate the treatment attendance status of patients applying to mental health services in terms of trust in the physician, restricted freedom and internalized stigma on the basis of social work discipline. The sample of the study consists of 225 patients who received service from the psychiatry outpatient clinic of Muş State Hospital. Frequency Analysis, Independent Sample t-Test and ANOVA Test were used in the analyses. As a result of the research; Participants who had no communication problems with the physician, who approved the treatment, and who found the duration of the examination sufficient, had a higher mean of Trust Communication Scale in the Patient-Physician Relationship. The mean of the Internalized Stigma Scale in Mental Illnesses increases as the duration of treatment increases. Treatment success rate in mental illnesses; Trust in the physician, limited freedom and internalized stigma affect participation in treatment.