Çocukluk çağı ailesel akdeniz ateşi hastalarında astım, alerjik rinit ve atopi sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of asthma, allergic rhinitis and atopy in patients with familial mediterranean fever in childhood
  1. Tez No: 790244
  2. Yazar: ÖZNUR KARACA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY CİVELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Ailesel Akdeniz Ateşi'nin (AAA) patogenezinde tanımlanmış gen muatasyonuna bağlı aktive olan inflamazomlar interferon-γ interlökin-12 ve interlökin-18 düzeyinde artışa sebep olup T helper 1 (Th 1) aracılı yanıt oluşturur. Alerjik hastalıkların patogenezinde ise T helper 2 (Th 2) temel rol oynar. Th 1 ve Th 2'nin sitokin ürünleri birbirleri için inhibitör etkilidir. Buradan yola çıkarak AAA'nin alerjik hastalıklar için koruyucu olduğu düşünülür. Çalışmamızda bu hipoteze dayanarak çocukluk çağı AAA hastalarında astım, alerjik rinit ve atopi sıklığının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Romatoloji kliniğinde takip edilmiş 390 AAA hastası ile genel pediatri polikliniğine başvurmuş 390 sağlıklı kronik hastalığı olmayan çocuk kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen grupların hepsine ISAAC anketi uygulanarak alerjik hastalık semptomları alerjik hastalık risk faktörleri sorgulandı. Hastaların kayıtlarından total IgE düzeyi, eozinofil sayısı kaydedildi. Ayrıca hastaların bir kısmında inhalan panel karma spesifik IgE düzeyi bakıldı. Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünce desteklenmiştir. Proje Numarası: 2022/137 Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 780 hastanın 360'ı (%46,2) erkek, 420'si (%53,8) kızdı. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p=0,744).
Özet (Çeviri)
Introduction: In the pathogenesis of Familial Mediterranean Fever (FMF), activated inflammasomes due to the gene mutation defined in the pathogenesis of FMF cause an increase in interferon- γ, interleukin-12 and interleukin-18 levels and generate a T helper 1 (Th 1) mediated response. T helper 2 (Th 2) has crucial role in pathogenesis of allergic diseases. Cytokines of Th 1 and Th 2 have mutual inhibitory effects. As a result of this fact, FMF is considered as protective against allergic diseases. Our purpose on this research is searching frequency of asthma, allergic rhinites and atopy in childhood FMF patients regarding this hypothesis. Materials and Methods: The study included 390 FMF patients who were followed up in the Pediatric Rheumatology clinic of Ankara Bilkent City Hospital and 390 healthy children without any chronic disease who applied to the general pediatrics outpatient clinic as the control group. The ISAAC questionnaire was applied to all groups. Allergic diseases symptoms and allergic diseases risk factors were questioned for each groups. Total IgE level and eosinophil count was collected from patients records. Besides that, inhalene panel mixed-specific IgE level also examined on a group of patients. This research was supported by Research Fund of the University of Health Science. Project Number: 2020/137 Results: Of the 780 patients included in the study, 360 (46,2%) were boy and 420 (53,8%) were girl. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender distrubition (p=0,744).