Conflictability: Political imagination & the power game-revisiting the Egyptian Revolution of January 25th, 2011
Çatışabilirlik: Siyasi muhayyile ve siyasi güç mücadelesi-25 Ocak 2011 Mısır Devrimi'ni yeniden değerlendirmek
  1. Tez No: 790403
  2. Yazar: HALDUN KARAHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEBA RAOUF EZZAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Siyasi değişim nasıl gerçekleşir? Ve insan faktörü siyasi değişimin yönünü nasıl değiştirebilir? Bu tez, bu iki soru ışığında sosyal ve politik değişim ile insan faktörünü inceliyor. Tez, ayrıca değişim sorusuna verilen çelişkili görünen cevapları aşarak kapsamlı bir yaklaşım sunan yeni bir teori de öneriyor:“çatışabilirlik”. Çatışabilirlik teorisi, siyasi muhayyile ile güç oyunu arasında sürekli gelişen ilişki ve uyumu ele alır. Bu bağlamda, 2011 Mısır devrimi örneği, özellikle Mısır'ı 30 yıl yönettikten sonra Mübarek'in devrilmesine yol açan devrimi ateşleyen gençlik grubu, son derece önemlidir. Devrimci Gençlik Koalisyonu (bundan sonra DGK olarak anılacaktır), onlara çok beklenen değişimi kısa bir süreliğine dahi olsa gerçekleştirmelerine imkan tanıyan yeni bir siyasi muhayyile geliştirdi. Ancak, olaylar geliştikçe, DGK olayların gidişatını kontrol etme konusundaki artan acziyet nedeniyle kısıtlandı. Bu nedenle, siyasi muhayyilesi, güç oyununun yeni gerçekliklerinin gerisinde kaldı ve yeni toplumsal gerçekliklerini sağlamlaştırma hususunda başarısız kaldı. Sonuç olarak, DGK teşvik ettikleri dönüşümü kendi kendini idame ettiren ve toplumsal olarak geri dönüşü olmayan bir yapıya dönüştüremedi. Dolayısıyla, Mısır devrimi krizi, tartışmalı bir şekilde, onun aktörlerinin çatışabilirliğinin krizidir.
Özet (Çeviri)
How does political change happen? And how can human agency change how political change happens? In light of these two questions, this dissertation investigates social and political change and the human agency. It proposes a new theory that offers a comprehensive approach transcending the seemingly contradicting answers to the question of change, namely“conflictability.”The conflictability theory addresses the ever-evolving relationship and harmony between political imagination and the power game. In this context, the case of the 2011 Egyptian revolution is emphatically significant, especially the youth group who sparked the revolution that led to Mubarak's ouster after ruling Egypt for 30 years. The Revolutionary Youth Coalition (hereafter referred to as the CYR) developed a new political imagination that enabled them to bring about the much-awaited change, even if briefly. However, as the events unfolded, the CYR was constrained by an increasing inability to control the course of events. Hence, their political imagination lagged behind the new realities of the power game and they failed to consolidate their new social reality. Ultimately, the CYR couldn't turn the transformation they instigated into a self-sustaining and socially irreversible transmutation. Thus, the crisis of the Egyptian revolution is arguably a crisis of its agents' conflictability.