Romantik ilişkiye ve partnere yönelik obsesif kompulsif belirtileri yordamada çocukluk çağı travmaları ve ilişki doyumunun rolü
The role of childhood trauma and relationship satisfaction predicting to relationship centered and partner focused obsessive compulsive symptoms
- Tez No: 790615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde romantik ilişkiye yönelik ve partnere yönelik obsesif kompulsif belirtileri yordamada çocukluk çağı travmaları ve ilişki doyumunun rolünü ve bu dört değişkenin bireylerin sosyodemografik değişkenlerine (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, romantik ilişki türü ve romantik ilişki süresi) bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu araştırmaya katıldığı esnada süregelen bir romantik ilişki içinde olduğunu beyan eden, herhangi bir psikolojik tanısı olmayan yaşları 18 ile 65 arasında değişen 274 kadın ve 80 erkek olmak üzere toplam 354 yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında katılımcılara, Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Romantik İlişki Odaklı Obsesyon ve Kompulsiyonlar Ölçeği ve Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirtiler Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon, Bağımsız Gruplar T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki incelendiğinde, katılımcıların ilişki doyumu düzeylerinin romantik ilişkiye ve partnere yönelik obsesif kompulsif belirti düzeylerini negatif yönde anlamlı olarak yordadığı; aynı zamanda kişilerin çocukluk çağı travmalarının romantik ilişkiye ve partnere yönelik obsesif kompulsif belirti düzeylerini pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of childhood traumas and relationship satisfaction in predicting obsessive compulsive symptoms towards romantic relationships and partners in adult individuals, also investigating the effects of these four variables on sociodemographic variables (age, gender, education level, romantic relationship type and romantic relationship duration) is whether it differs depending on. The research was examined in accordance with the relational screening model. The study group consisted of 354 adult individuals, 274 women and 80 men, aged between 18 and 65, who declared that they were in an ongoing romantic relationship at the time of their participation in the research, and did not have any psychological diagnosis. Within the scope of the study, the Sociodemographic Information Questionnaire, the Relationship Satisfaction Scale, the Childhood Trauma Questionnaire, the Relationship Obsessive Compulsive Inventory and the Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptoms Inventory were administered to the participants. Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression, Independent Groups T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used in the analysis of the data. When the relationship between the variables was examined, it was found that the relationship satisfaction levels of the participants negatively predicted the obsessive compulsive symptom levels towards the romantic relationship and partner. At the same time, it was understood that the childhood traumas of the individuals positively predicted the obsessive - compulsive symptom levels towards the romantic relationship and the partner.