Fabrication of polarization-maintaining optical fiber with ultra-low bending-dependent polarization extinction ratio deterioration
Çok düşük bükülmeye bağlı polarizasyon sönümlenme oranı kaybıyla çift eksenli polarizasyon korumalı fiber üretimi
- Tez No: 790823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLEND ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polarizasyon-korumalı optik fiberler içine eşleştirilen ışığın polarizasyonunu fiber boyunca koruyan ve düşük kayıpla ileten özel tasarıma sahip fiberlerdir. PM fiberlerin bu tasarımsal özelliği ile elde edilen fiber boyunca tek bir polarize ışık iletimi interferometreler, fiber optik jiroskoplar, telekomünikasyon ve tüm PM fiber lazerler gibi PM fiber uygulamalarında ihtiyaç duyalan önemli bir gereksinimdir. İki ortogonal eksen arasında 30 dB'lik yüksek polarizasyon sönümlenme oranına (PSO) sahip yeni bir tür çift eksenli PM fiber üretildi. Tasarlanan bu fiber eliptik ¸cekirdek ve Panda tipi fiberin kombinasyonuna sahiptir. PSO değerlerinin -55 °C ile +85 °C arasında çevresel sıcaklık koşullarında korunduğu gözlemlenmiştir. Bükülmeye bağlı kayıp ölçümleri, çift eksenli PM fiberin, 12 mm'den 5 mm'ye kadar çeşitli bükülme çaplarında çok düşük bükülmeye bağlı PSO bozulmasına (0.5%) sahip olduğunu göstermiştir. Çift eksenli PM özelliği, grup atım uzunluğu ölçümleriyle de desteklenmiş olup, 1550 nm'lik dalgaboyunda bir eksen i¸cin 1.40 mm ve diğer eksen için 1.45 mm olduğu elde edilmiştir. Optik zaman alanlı yansıtıcı (OTDR) ölçümleri, çift eksenli PM fiberin optiksel kaybının 3 km'lik uzunluk boyunca 1.5 dB/km'nin altında olduğunu göstermektedir. Mod alan çapı (MFD) ve sayısal açıklık (NA) değerleri de iki polarize eksen boyunca rapor edilmiştir. Bu yeni PM fiber, entegre fiber tabanlı sensörler ve ekipmanlar için kullanılan eliptik ve Panda tipi PM fiberler için bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Polarization-Maintaining Optical Fiber (PM) is a unique-designed fiber that preserves and utilizes the polarization state of the light transmission that is launched into it. With this aspect, our biaxial PM fiber is adequate for different applications, including interferometers, fiber optic gyroscopes (FOGs), telecommunication, and all-PM fiber lasers by maintaining single polarized light transmission against the environmental perturbation. A biaxial PM fiber, which was found to possess high polarization extinction ratio (PER) values over 30 dB among two orthogonal axes, is composed of the unique geometry that is the combination of elliptical core and Panda-type PM fibers. Even under environmental temperature conditions, from -55 °C to +85 °C, the PER values were obtained to be maintained. During the bending dependent PER measurements, it was observed that the PER values at relatively small diameters from 12 mm to 5 mm were not altered compared to the biaxial PM fibers not bent. PER deterioration was determined as 0.5%. We measured the group beat lengths which were 1.40 mm for one axes and 1.45 mm for the other at 1550 nm to confirm the biaxial PM property. The optical loss of the biaxial PM fiber was measured with an optical time-domain reflectometer (OTDR) and the loss was found to be below 1.5 dB/km for over 3 km of fiber length. Along two polarized axes, the mode field diameter (MFD) and the numerical aperture (NA) values were also determined. This novel PM fiber addresses a need for the Panda and elliptical core type (PM) fibers which are essential for integrated fiber based sensors and instruments, such as fiber optic gyroscopes.