Türk güreş milli takım sporcularının beslenme alışkanlık düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of nutrition habit levels of Turkish wrestling national team athletes in terms of some demographic variables
  1. Tez No: 791160
  2. Yazar: KADER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Türk güreş milli takımında yer alan sporcularının beslenme alışkanlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel yöntem takip edilmiş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu Türk Güreş Milli Takımında yer alan 197 sporcudan oluşmaktadır. 197 kişiden toplanan veriler, SPSS aracılığıyla çözümlenmiştir. Ölçeklerin Cronbach's alfa değeri 0,824 olarak hesaplanmıştır. Analizlerde verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiği için parametrik yöntemler kullanılmış fark testlerinde t-testi ile tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; sporcuların beslenme alışkanlıklarında yeterli olma durumu yüksek oranda tespit edilmiştir. Beslenme alışkanlığının yeterlilik durumu bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bu farklılıklar, demografik değişkenlerden cinsiyete, sporcu beslenme konusundaki bilgi kaynağına göre anlamlı yönde bulgulanırken, yaş, baba eğitim durumu ve sigara kullanma durumuna göre farklılık göstermediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the nutritional habit levels of the athletes in the Turkish wrestling national team in terms of some variables. For this purpose, the quantitative method was followed in the research and the relational survey model was used. The sample group of the research consists of 197 athletes in the Turkish Wrestling National Team. Data collected from 197 people were analyzed using SPSS. The Cronbach's alpha value of the scales was calculated as 0.824. Since it was determined that the data showed normal distribution in the analyzes, parametric methods were used and t-test and one-way analysis of variance were used in the difference tests.