Lise düzeyinde öğrenim gören sporcu öğrencilerin fair-play yönelimlerinin incelenmesi
Examination of fair-play orientations of athlete students educated at high school level
  1. Tez No: 791228
  2. Yazar: EMİNE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Rize ilinde lise düzeyinde öğrenim gören sporcu öğrencilerin fair-play yönelimlerinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Rize ilinde lise düzeyinde öğrenim gören basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş gönüllü 552 sporcu öğrenci katılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Vallerand, Briere, Blanchard ve Provencher (1997) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Sezen-Balçıkanlı (2010) tarafından yapılan Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin düzenlenmesi ve grafiklerin yapılmasında MS Office Word (2016) ve MS Office Excel (2016) yazılımları kullanılmış, istatistiki testler ise SPSS 26 yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analinizde sporcu öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri ve fair-play yönelimlerinin tespiti için tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, sıra ortalamaları) kullanıldı. Verilerin analizine geçmeden önce verilere normallik testi uygulandı. Araştırmacı, normallik testi kapsamında katılımcı sayısı göz önünde bulundurarak Shapiro-Wilk testini tercih etti. Normal dağılıma sahip olmayan verilere ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U, 3 ve üzeri grup karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, okul türü, spor dalı, spor yapma yılı ve sporculuk düzeyi değişkenlerine göre katılımcıların fair-play yönelimleri arasında anlamlı farklılık görülürken yaş, ailenin ekonomik durumu ve yaşanılan çevre değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine whether the fair orientation of high school students in Rize differ in term of various variables. General scanning model was used in this research. In the 2021-2022 academic year 552 volunteer athletes were participated in the study who selected by simple random sampling method, studied at high school in Rize province. The personal information form which was developed by the researcher and the multidimensional sportmanship orientation scale developed by Vallerand, Briere, Blanchard and Provencher (1997) and adapted into Turkish by Sezen Belçıkanlı (2010) were used in order to achieve the purpase of the research. MS Office Word (2016) and MS Office Exceel (2016) software were used to organize the data and make graphic and statistical tests were anylzed through SPSS 26 software. Descriptive statistics (frcquency percentage arith metic mean and standard deviation) were used to determine the socio demo graphic characteristics of the athlete students and fair-play orientation in the analysis of the data. Before the analysis of the data the normality test was applied to the data. The researcher preferred the Shapiro-Wilk test considering the number of the participants in the normality test. Mann Whitney U test was used for painwise compaisons of vertiere that did not have normal distribution and Kruskal Wallis was used for group comparisons of 3 or more. As a result of the analyzes there was a significant difference between the fair-play orientations of the participants according to the variables of gender school type sport branch year of doing sports and level of sportsmanship but no significant difference was obscrued according to the variables of age family economic status and living enviroment.