Evli bireylerin iletişimde çözüm odaklılıkları ile evlilik uyumları arasındaki yordayıcı ilişkiler
The predictive relationships between the solution orientation of married individuals in communication and marriage adjustment
  1. Tez No: 791658
  2. Yazar: BERİVAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İletişim toplumsal hayatın vazgeçilmez bir öğesidir. İnsanlar, birbirleri ile gruplarla ve örgütlerle sürekli bir etkileşim ve iletişim halindedir. İletişimin önemli unsuru olan dil çözüm odaklı olarak kullanıldığında, kişiler arasındaki etkileşime olumlu katkı sağlayabilir. Çözüm odaklı dil ile kişilerarası sorunlar kolaylıkla aşılabilir. Toplumsal hayat iletişimde çözüm odaklı dilin kullanılmasına bağlı olarak daha pozitif yaşanabilir. Toplumun temel yapı taşlarından olan aile, evlilik birliği ile gerçekleşir. Bu yapı, iki kişinin ortak bir yaşam sürdürmesi, ihtiyaçlarının karşılanması ve paylaşımda bulunmak amacıyla yapılan sözleşmedir. Uygun bir evlilik için sevgi, saygı, güven, yardımlaşma ve sadakat kavramlarının bulunmasının gerektiği söylenebilir. İnsanların, yaşamını sürdürdüğü topluma uyum sağladıkça mutlu olan sosyal varlıklar olduğu belirtilebilir. Özellikle evli çiftlerin ve romantik ilişki yaşayan iki kişinin birbirine uyumlu olması oldukça önemlidir. Uyumlu bir evlilik için; aile üyelerinin ortak bir düşünceye sahip olması, karşılaştıkları problemler karşısında çözüm üretebilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çiftler arasındaki cinsel doyumun sağlanması, sağlıklı bir şekilde iletişim halinde olunması ve çiftlerin birbirlerine karşı olumlu düşünceye sahip olması önemlidir. İletişimde çözüm odaklılık ile evlilik uyumu arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada 400 evli bireydenveri toplanmıştır.Nicel araştırma yöntemlerinden tarama desenine göre gerçekleştirilen bu araştırmada veri toplama aracı olarak İletişimde Çözüm Odaklılık Ölçeği (İÇOÖ), Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Kişisel Bilgi Formu (KBF) kullanılmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen veriler, IBM SPSS 25.0ortamındaanaliz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde t-Testi, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H, Anova, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Basit Doğrusal Regresyon uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular iletişimde çözüm odaklılık ile evlilik uyumu arasında pozitif yönlü ve güçlü ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca evli bireylerin iletişimde çözüm odaklılık düzeylerinin;cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, evlilik sayısı, çalışma durumu, evlenme yaşı, çocuk sayısı, kendi ailesinin ekonomik durumu ve evlilik süresi,değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is an indispensable element of social life. People are in constant interaction and communication with each other, groups and organizations. When language, which is an important element of communication, is used in a solution-oriented manner, it can contribute positively to the interaction between people. Interpersonal problems can be easily overcome with solution-oriented language. Social life can be lived more positively depending on the use of solution-oriented language in communication. The family, which is one of the basic building blocks of society, is realized by the union of marriage. This structure is a contract made for two people to live a common life, to meet their needs and to share. It can be said that for a suitable marriage, the concepts of love, respect, trust, cooperation and loyalty must be found. It can be determined that people are social beings who are happy as they adapt to the society they live in. It is very important that married couples and two people who have a romantic relationship are compatible with each other. For a harmonious marriage; family members should have a common idea and be able to produce solutions in the face of the problems they encounter. At the same time, it is important to ensure sexual satisfaction between couples, to be in healthy communication and to have positive thoughts towards each other. In this study, which examines the relationship between solution orientation in communication and marital adjustment, data were collected from 400 married individuals. In this research, which was carried out according to the survey design, which is one of the quantitative research methods, the Solution Focality in Communication Scale (SFCS) Marriage Adjustment Scale (MAS) and Personal Information Form (PIF) were used as data collection tools. The data obtained from the measurement tools were analyzed in the IBM SPSS 25.0 environment. The t-Test, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis-H, Anova, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient and Simple Linear Regression were used to analyze the data. The findings obtained from the research show that there is a positive and strong relationship between solution orientation in communication and marital adjustment. In addition, the level of solution orientation of married individuals in communication; It has been determined that there are significant differences according to the variables of gender, age, education level, income level, number of marriages, employment status, age at marriage, number of children, economic status of their own family and duration of marriage.