Kondüitlerde hava girişinin CFD ile modellenmesi
CFD modelling of air injection in conduits
  1. Tez No: 791693
  2. Yazar: FEYZULLAH EREN AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Canlıların yaşamını doğrudan etkileyen suyun kalitesini artıran en önemli parametrelerden birisi çözünmüş oksijen miktarıdır. Suyun içerisinde gerçekleşen biyolojik faaliyetler katı ve sıvı atıklar ile kimyasal reaksiyonlar çözünmüş oksijen miktarını düşürmektedir. Farklı metotlarla artırılabilen çözünmüş oksijen miktarı için gerek maliyet gerekse uygulama kolaylığı nedeniyle en çok tercih edilen yöntem ise havalandırmadır. Havada bulunan oksijenin fiziksel olarak suya aktarılması esasına dayana havalandırma aynı zamanda su içerisindeki istenmeyen gazlarında tahliyesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada havalandırma sistemi için kullanılan ve deneysel çalışmaları daha önce yapılmış olan kondüitlerin sayısal modellemesi ANSYS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. CFD modülü kullanılarak akış analizi gerçekleştirilen kondüitler deneysel sonuçlar ile karşılaştırılarak grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important parameters that increase the quality of water that directly affects the life of living things is the amount of dissolved oxygen. Biological activities in the water, solid and liquid wastes and chemical reactions reduce the amount of dissolved oxygen. For the amount of dissolved oxygen that can be increased by different methods, the most preferred method is ventilation, due to both cost and ease of application. Ventilation, which is based on the physical transfer of the oxygen in the air to the water, also allows the undesirable gases in the water to be evacuated. In this study, the numerical modeling of the conduits used for the ventilation system and the experimental studies of which have been done before, was carried out using the ANSYS program. Conduits, whose flow analysis was performed using the CFD module, were compared with the experimental results and given in graphics.