Balıkesir Milli Kuvvetler Caddesi'nin fiziksel analizi ve yapısal değişimi
Physical analysis and structural change of Balikesir Milli Kuvvetler Street
- Tez No: 791724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Balıkesir ilk idari yapısını 14. yüzyıl başlarında Karesi Beyliği'nin kurulması ile elde etmiştir. Beylik merkezinin günümüz kent merkezi olarak kullanıldığı Balıkesir kenti, Osmanlı egemenliğinde uzun süre sancak olarak yer almış, son dönemde il seviyesine ulaşmıştır. Milli Kuvvetler Caddesi şehirdeki hem yaya hem de taşıt trafiğinin en yoğun yaşandığı kent merkezinde bulunan cadde olduğu için Balıkesir ilinin kentsel kimliğinde önemli bir yere sahiptir. Kentte yaşanan 1898 yılı depremi ile pek çok yapı zarar görmüştür. Bunun akabinde 20. yüzyıl başlarında Balıkesir Milli Kuvvetler Caddesi başta olmak üzere kentte ciddi bir yenileme çalışması yapıldığı görülmektedir. 20. yüzyıl başlarında inşa edilen bu yapıların çoğu idari birimlerin yanlış kararları, kentte koruma yaklaşımının oturmaması, sanayileşme gibi sebeplerle binalar yıkıma ve fonksiyon kaybına uğramıştır. Bu tez kapsamında yapıların yapıldığı dönemdeki mimarlık dergileri, dönemin ve yapıların mimarisi hakkında bilgi veren gazete, kitap ve broşürler, belediye ve devlet arşivinden alınan çalışma alanına ait projelerle literatür araştırmaları yapılmış olup, çalışma alanında bulunan mimari değere sahip yapıların tespitinin yapılıp fonksiyonel ve yapısal olarak nitelikli hale getirilmesi ilişkin çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Balıkesir obtained its first administrative structure in the early 14th century with the establishment of the Karesi Principality. The city of Balıkesir, where the principality center is used as today's city center, has been a banner under Ottoman rule for a long time and has recently reached the provincial level. Milli Kuvvetler Street has an important place in the urban identity of Balıkesir province as it is the region located in the city center where both pedestrian and vehicle traffic is most intense in the city. Many buildings were damaged by the 1898 earthquake in the city. After this, it is seen that a serious renovation was carried out in the city, especially Balıkesir Milli Kuvvetler Street, in the early 20th century. Many of these buildings, built in the early 20th century, have been destroyed and dysfunctional due to the defects of administrative units, the lack of a conservation approach, and industrialization. Within the scope of this thesis, architectural journals, newspapers, books and brochures providing information about the architecture of the period and structures, projects belonging to the field of study taken from the Municipal and state archives, and studies were carried out on the determination of architecturally valuable structures in the existing area and making them functionally and structurally qualified.