Azerbaycan'ın en uzun otobüs hattının elektrifikasyonu
Electrification of Azerbaijan's longest bus line
- Tez No: 791869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İçten yanmalı motorlarda gaz emisyonları iklim değişikliğine neden olarak hava ve gürültü kirliliği gibi çevresel risklere yol açmaktadır. Toplu taşımanın elektrifikasyonu sadece hava kalitesini iyileştirmekle kalmamakta, aynı zamanda kentsel alanlarda gürültü kirliliğinin neden olduğu olumsuzlukları ve sosyal -ekonomik maliyetleri de azaltmaktadır. Diğer taraftan insanların daha kısa seyahat süreleri geçirmeleri de zaman kaybını azaltmaktadır. Bu çalışmada Azerbaycan Bakü'de çalışan en uzun otobüs hattının elektrifikasyonu için gerekli olan hesaplamalar yapılmaktadır. Bir elektrikli otobüs için, minimum toplam sahip olma maliyeti amacıyla batarya kapasitesi, otobüslerin şarjı için gerekli olan şarj istasyonu sayısı ve her bir şarj istasyonunun elektrik gücünün en uygun kombinasyonu araştırılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, elektrikli otobüsün (E-Bus) en önemli güç aktarım elemanlarından olan yüksek gerilim batarya tasarımına odaklanılmaktadır. Bir E-Bus batarya paket tasarımı, birinci bölümde belirlenen kullanım koşullarına göre detaylandırılmaktadır. Diğer taraftan değiştirilebilir (swappable) bataryalar ve bataryaların fiziki yerleşimi ile ilgili optimum çözümler de bu çalışma kapsamında gerçekleştirilecektir. Bu amaçla Bakü metrobus sisteminin en uzun hattı analiz edilmiştir. Farklı lityum batarya teknolojilerinin farklı uygulamalar için avantaj sağladığı bilinmektedir. Bu bağlamda, 18 metre uzunluğunda E-Bus ve bunun için gerekli olan lityum temelli batarya teknolojileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gas emissions in internal combustion engines cause environmental risks such as air and noise pollution by causing climate change. The electrification of public transport not only improves air quality, but also reduces the negative effects of noise pollution and social-economic costs in urban areas. On the other hand, people's shorter travel times also reduce the loss of time. In this study, necessary calculations are made for the electrification of the longest bus line operating in Baku, Azerbaijan. For an electric bus, the optimal combination of battery capacity, the number of charging stations required to charge the buses, and the electrical power of each charging station is investigated for a minimum total cost of ownership. In the second part of the study, the high voltage battery design, which is one of the most important power transmission elements of the electric bus (E-Bus), is focused on. An E-Bus battery pack design is detailed according to the usage conditions determined in the first chapter. On the other hand, swappable batteries and optimum solutions for the physical placement of batteries will also be realized within the scope of this study. For this purpose, the longest line of the Baku metrobus system has been analyzed. It is known that different lithium battery technologies provide advantages for different applications. In this context, the 18-meter-long E-Bus and the lithium-based battery technologies required for this are examined.