Uzun periyotlu yüzey dalgalarının yüksek binalara etkisi
Effect of long period surface waves on tall buildings
- Tez No: 791982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada TBDY-2018'de verilen kurallara uygun olarak tasarlanan yüksek bir yapının, deprem hareketinin uzun periyot bölgesindeki davranışı incelenmiştir. Çalışmada TBDY-2018'e göre malzeme modelleri, malzeme davranışı, plastik mafsal kavramı, doğrusal olmayan tasarım aşamalarına dair yönetmelik koşulları ve aşamaları ile çalışmada kullanılan yazılımlar hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. İlk olarak literatürden bir yüksek bina seçilmiş ve sayısal olarak modellenmiştir. Model, literatürle karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Ardından deprem kayıtları TBDY-2018'de tanımlandığı şekilde seçilerek ölçeklendirildi. Son olarak, elde edilen deprem kayıtları kullanılarak,“hızlı doğrusal olmayan analiz”yöntemini kullanan sonlu elemanlar yazılımı ile yapısal analiz gerçekleştirilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Yüksek binaların tasarımında ve analizinde uzak depremlerin ve uzun periyotlu yüzey dalgalarının dikkate alınması gerektiği görülmüştür. İvme kayıtlarının güçlü kısmı geçtikten sonra yapıda daha büyük olumsuz deprem etkileri meydana gelebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviour of a tall building designed in accordance with the rules given in TBDY-2018 in the long period region of the earthquake motion is examined. In the study, in accordance with TBDY-2018, the detailed information about materials models, material behaviour, plastic hinge concept, the earthquake code regulation conditions and the stages of the nonlinear design stages, and the software used in the study are given. First, a tall building was selected from the literature and numerically modelled. The model was validated by comparison with the literature. Then, earthquake records were selected and scaled as defined in TBDY-2018. Finally, using the obtained earthquake records, the structural analysis was carried out with a finite element software that employs“fast nonlinear analysis”method and the results were interpreted. It has been seen that distant earthquakes and long period surface waves should be considered in the design and analysis of tall buildings. The larger negative earthquake effects may occur in the structure after the strong part of the acceleration records has passed.