Development of thermally resistant soil material with pumice, perlite and fiber glass additives
Pomza, perlit ve cam elyaf katkılı ısıya dayanıklı zemin malzemesi geliştirilmesi
- Tez No: 791984
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ YÜKSELEN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Son on yılda dünyada artan enerji ihtiyacına bağlı olarak enerji yapılarının tür ve sayısında hızlı bir artış olmuştur. Fosil yakıtların maliyetinin yüksek olması ve çevreye verdiği zararlar nedeniyle enerji üretiminde nükleer kaynaklar, jeotermal enerji vb. konulara ağırlık verilmiştir. Bu enerji yapıları ise doğrudan zeminlerle temas eden yapılar oldukları için zeminde sıcaklık değişimlerine neden olurlar. Bunun sonucunda gömülü kablolar, ısı kazıkları, katı atık depolama tesisleri, jeotermal tesisler gibi yapıların etrafındaki zeminlerde termal etkiler meydana gelir. Bu nedenle, son yıllarda yüksek sıcaklık ve termal döngüler nedeniyle zeminlerin mühendislik davranışları üzerine yapılan çalışmaların sayısında artış olmuştur. Bu çalışmalar, termal döngülerin (ısıtma-soğutma) ve yüksek sıcaklığın zeminlerin hidrolik iletkenlik, hacimsel değişim (oturma-şişme), kesme dayanımı gibi mühendislik özelliklerinde değişikliklere neden olduğunu ortaya koymuştur. Dayanıklı ve mühendislik özelliklerini uzun süre koruyan tampon malzemelerine ihtiyaç vardır. Bu amaçla, perlit, pomza ve fiberglas katkıların varlığında, yüksek sıcaklıklarda sıkıştırılabilirlik, hidrolik iletkenlik ve dayanım özelliklerini koruyabilen, yüksek sıcaklık altında dayanıklı tampon malzeme geliştirilmesi hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yüksek sıcaklıkta kum-bentonit karışımlarının termal iletkenliğini, şişmesini, kayma direncini arttırmada cam elyafı katkısı pomza ve perlite göre daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
There has been a rapid increase in the type and number of energy structures due to the increasing energy requirements in the world in last decades. Due to the high cost of fossil fuels and their damage to the environment, there has been a focus on nuclear resources, geothermal energy, solar energy, etc. in energy generation. On the other hand, these energy structures cause thermal temperature changes in the soil, as they are structures that directly contact the soil. As a result, thermal effects occur in the soils around these structures, such as buried cables, heat piles, solid waste storage facilities, and geothermal facilities. Therefore, there has been an increase in the number of studies on the engineering behavior of soils due to high temperature and thermal cycles in recent years. These studies revealed that thermal cycles (heatingcooling) and high temperatures caused changes in the engineering properties of soils, such as hydraulic conductivity, volumetric change (settlement-swelling), and shear strength. There is a need for buffer materials which are durable and keeps enginering properties for a long time. For this purpose, it was aimed to develop durable buffer material under high temperature that can preserve its compressibility, hydraulic conductivity and strength properties under high temperatures in the presence perlite, pumice, and fiberglass additives. According to the results, the fiberglass additive is more effective on the thermal conductivity, swelling, shear strength of the sandbentonite mixtures under high temperature when compared with pumice and perlite.