Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde hemşireler tarafından gerçekleştirilen yenidoğan banyo uygulamaları: Tanımlayıcı çalışma
Bathing practices of newborn infants performed by nurses in neonatal intensive care units: a descriptive study
  1. Tez No: 791988
  2. Yazar: FARIDA NAJAFGULIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma, Türkiye'de yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde hemşirelerin gerçekleştirmiş oldukları banyo uygulamaları ve banyoya ilişkin bilgi durumunu değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ekim 2021-Nisan 2022 tarihler arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan 218 hemşireyle 'Google Forms' üzerinden online olarak gerçekleştirilmiştir. Online veri toplama formu 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Yenidoğanlarda Banyo Girişimlerine Yönelik Uygulamalar Formu olmak üzere toplam 51 sorudan oluşmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare ve Fisher exact testi kullanılmıştır. Hemşirelerin büyük çoğunluğunun İstanbul ilinden katıldığı (%74,8), 21-25 yaş aralığında (%47,7), kadın (%97,2), lisans mezunu (%212) olduğu görülmüştür. Hemşirelerin banyoyu enfeksiyonu bulaşını önlemek için uyguladıkları (%36,2) saptanmıştır. Hemşirelerin kliniklerde 32. haftanın üzerinde doğan yenidoğanlara silme banyo, miadında doğanlara duş şeklinde/akan su altında banyo uyguladıkları görülmüştür. Hemşirelerin yenidoğanı hipotermiden korumak amacıyla 5 dakikadan az sürede tamamladıkları, yetersiz düzeyde taburculuk öncesi ailelere banyo eğitimi (%46,3) verdikleri belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin bilimsel kanıtlardan yararlanmaları, ailelere uygulamalı banyo verme konusunda duyarlı olmaları ve klinik alanlardaki kazandıkları bilgilerini güncelleyerek ekstrauterin yaşama uyum sağlamaya çalışan yenidoğanın sağlığını daha kolay geliştirebilecekleri düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted in order to evaluate the bathing practices by the nurses at neonatal intensive care units in Turkey and their knowledge about bathing. The study was carried out online via 'Google Forms' with 218 neonatal intensive care nurses between October 2021 and April 2022. The online data collection form included a total of 51 questions, including the“Introductory Information Form”and the“Practices Form for Bathing Attempts in Newborns”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program was used to analyze the data. Chi-Square and Fisher's Exact Test were employed for data assessment. It was observed that a great majority of the nurses participated from Istanbul (74.8%), were aged between 21 and 25 years (47.7%), were female (97.2%), and had a bachelor's degree (212%). It was determined that the nurses bathed newborns to prevent the infection (36.2%). They applied the sponge bath to newborns born over the 32nd gestational week and the under-running water bathing to those born at term. The nurses completed the bathing in less than 5 minutes in order to protect the newborn from hypothermia and provided insufficient level of bathing training (46.3%) to the families before discharge. In the light of these results, it was considered that nurses can easily promote the health of the newborns, who are trying to adapt to extrauterine life, by benefiting from scientific evidence, being sensitive about providing practical bathing to the families, and updating their knowledge acquired in clinical areas.