Comparision of building cost for three thypes of reinforced concrete floors in high-rise buildings
  1. Tez No: 792182
  2. Yazar: MANE ABDOURAHMAN IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dünya nüfusu, yoğunluğu ve şehirleşme her geçen gün artarken, yüksek katlı bina tasarlama ve inşa etme ihtiyacı kaçınılmaz hale geldi. Bu tür bir alanda çalışan mühendislerin karşılaştığı zorluklardan biri de bu tür binaların inşaat malzemelerinin maliyetinden dolayı maliyetidir. Donatılı orta yükseklikteki binalarda maliyeti en yüksek olan ana yapı malzemesi betondur; kalıp ve takviye. Bu çalışma, binaların toplam beton miktarını, kalıbını ve çelik donatılarını elde etmek için üç döşeme tipinin (kirişli döşeme, düz döşeme ve nervürlü döşeme) maliyetinin karşılaştırılması ve ardından tüm bina maliyetlerinin karşılaştırılması ile ilgiliydi. perde duvar ve kolonlar sabit tutulmuştur. Üç adet 15 katlı RC konut binası, yapısal yazılım (ETABS) ve Türk deprem yönetmeliği ile bu tip döşemelerle tasarlanmıştır. Binaların hem Cibuti'de hem de İstanbul'da inşa edileceği varsayılarak, iki şehrin ekonomik zemin tipi ve inşaat maliyeti karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the world population, density and urbanization are increasing day by day, the need to design and build high-rise buildings became inevitable. One of the challenges faced by engineers working on such a domain is the cost of these types of buildings due to the cost of construction materials. For reinforced moderate high-rise buildings, the main building material that cost most is the concrete; formwork and the reinforcement. This work concerned the comparison of the cost of three types of flooring (slab with beams, flat slab and ribbed slab) to get the total concrete quantity, formwork and steel rebar's of the buildings, then to compare the whole building costs, where the RC shear wall and the columns are kept constant. Three 15 story,RC residential Building were designed with structural software (ETABS) and Turkish earthquake code, with those types of slabs. The buildings are assumed to build in Djibouti and also in Istanbul to compare the economical floor type and also the construction cost of the two cities.