Interference management in energy-efficient heterogeneous networks
Enerji verimli çoktürel ağlarda girişim yönetimi
- Tez No: 792657
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Baz istasyonu kurulumlarının sıklaşmasından dolayı kapsama alanı sınırlarına yakın kullanıcıların performasları şiddetli girişim yüzünden düşmektedir. Girişim sinyalinin istatistiksel karakteristiği baz istasyonu kurulumlarının çoktürel olması ve dikey olmayan çoklu erişim kullanılmasıyla karmaşıklaşmaktadır. Bu tezde, kullanıcı performansının istatistiksel karakteristiklerini açığa çıkarmak için rastgele geometri analizi yapılmaktadır. Kullanıcı tarafından algılanan girişim, farklı yayın gücü kapasitelerine sahip komşu baz istasyonlarının sinyallerini ve dikey olmayan çoklu erişim kullanılması durumda kullanıcının kendi baz istasyonunun da sinyalini içerir. Bu girişim sinyali altında dikey olmayan çoklu erişim kullanan çoktürel ağlar için mutlak oranlı frekans yeniden kullanımı ve yumuşak frekans yeniden kullanımı yöntemlerinin kapsama olasılıkları türetilmiştir. Rastgele geometri anailizinin kapasite türetimleri kullanılarak, mutlak oranlı frekans yeniden kullanımı ve boşa yakın alt-çerçeve yöntemleri için enerji verimliliğini en üst düzeye çıkaran parametre eniyileme problemleri modellenmiş ve çözümleri sunulmuştur. Kıyı kullanıcılarının performansını arttırmak için dikey olmayan ve dikey çoklu erişim yöntemlerinin beraber kullanıldığı bir melez çoklu erişim yöntemi önerilmiş ve bu yöntemin performansı uzlaşımsal dikey olmayan çoklu erişim yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Yukarı yönlü dikey olmayan çoklu erişimde hücre içi girişimin engellenmesi için, kullanıcı yayın gücü limitleri düşünülerek kullanıcı sinyallerinin çözümlenme sırasının eniyilemesi problemi çözümüyle beraber sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
By the densification of the cellular networks, the performance of the users, who are close to coverage boundaries, significantly degrades due to severe interference. The statistical characteristics of the interfering signal gets complicated by heterogeneity of the base station deployment and employing non-orthogonal multiple access (NOMA). In this thesis, stochastic geometry analysis is presented to reveal the statistical characteristics of the user performance. The interference experienced by the user includes the signals coming from the neighbor base stations with different transmit power capabilities and also from user's own serving base station for NOMA. Coverage probabilities of strict fractional frequency reuse (FFR) and soft frequency reuse (SFR) techniques are derived for NOMA-based heterogeneous network to indicate their performance under such interference. Parameter optimization problems for strict FFR and almost blank sub-frame (ABS) are modelled for maximization of energy efficiency by the capacity derivations of stochastic geometry analysis. A hybrid multiple access method, where NOMA and orthogonal multiple access (OMA) jointly deployed for improving edge user performance, is proposed and compared with conventional NOMA. For uplink NOMA, a decode order optimization problem is presented with its solution for avoidance of intra-cell interference under the user transmit power constraints.