Türkiye'deki kapalı spor tesislerinde kullanım evresinde ortaya çıkan tasarım yapım sorunlarının çözümüne ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 79272
  2. Yazar: YUSUF ERSAN ESKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ İPEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kaliteli ve zevkli spor karşılaşmalarının yapılabileceği ve iyi bir. sporcu neslinin gelişimi için gerekli standartların gereği kabullenip; mevcut ve saptanmış salonlardaki kullanıcı sorunları ele alınmıştır. Çalışma 5 bölümden oluşmuştur. l.Bölfim Birinci bölümde tezin amacı, önemi, kapsamı, araştırmanın yöntemi yer almaktadır. 2. Bölüm Birinci bölümde belirtilen amaca uygun olarak; spor kavramı, spor türleri ve spor tesislerinin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. 3.BöIfim Bu bölümde spor yapılarının planlama verileri arştmlmıştır. Diğer yandan spor salonlarının tanımı, işlevleri ve türleri ile bu sınıflandırmaya göre kapasite ve dağılımı incelenmiştir. Ayrıca proglamalama, planlama ve tasarım analiz çalışmaları, salonların fiziksel programlama kriterleri tanımlanmış, bunların yanında eylem koşullarının belirlenmesi ile; eylemler için gerekli alan standartlatn ve fiziksel çevre koşullarına ait standartlar belirlenmiştir. Belirlenen bu kriter ve standartların mevcut spor tesislerindeki standartlar ile karşılaştırılması yer akmaktadır. 4.Bölflm Spor yapılarındaki kullanıcı sorunları, bu sorunların kaynakalandığı evreler ve bu sorunlardan; bakım sorunları ele alınmıştır. 5.Bölüm Sonuç bölümü olan bu bölümde; araştırmanın kapsamındaki Abdi İpekçi Spor Salonu, Vefa Antreman Salonu, Karacabey Lisesi Spor Salonu, Eyüp Spor Salonu, Karacabey Spor Salonu kullanıcıları arasında uygulanan anket çalışması ve yapılan görsel incelemeler değerlendirilmiş, spor yapılarındaki eksiklikleri, yanlışlıklan ortaya konmuştur. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, depending on the concensus that standarts are needed for a good sportsmen and qualified sports activities, users problems are interrogated in some of the present and selected sports centers. The study consists of five chapters. l.Chapter In the first chapter; the aim, importance, covering and metod used in the thesis are pointed out. 2.Chapter According to the aim pointed out in the first chapter, the consept of sport, kinds of sports and historical development of sports facilities are explained. 3.Chapter In this part the planning datas of sports buildings is studied. The definition, functions and types of sports centers are mentioned. According to the classification below, the capacity and the distribution are examined. On the other hand programming, planning and project analysing studies are pointed out. Also sports centers physical programming criterias are defined. Besides, the conditions of activities are stated, instruments, the standarts of equipments, the standarts of area, the standarts of physical environment conditions that are necessary for the activities are determined. At the end, these criterias and standarts that are determined will be compared with the present sports centers. 4.Chapter In this part the problems of users in sports centers, the phases that these problems were developed, are examined and keeping problems are considered. 5.Chapter In this last part, the result is drawn out. The sports centers that take part in this research as Abdi İpekçi, Vefa Antreman, Karacabey Lisesi, Eyüp, are interrogated with interviews and visual examinations are valued. The deficiencies and errors are brought up.