Giyside kolevi uyumu üzerine bir araştırma
A study on armhole fit in clothing
  1. Tez No: 792794
  2. Yazar: MEHTAP ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Üst giyimde önemli bir yere sahip olan ve her çağın özelliğini taşıyan, farklı şekillerde sunulabilen kolun giysi bedeni ile uyumu görsel bir bütünlük sağladığı zaman ortaya çıkmaktadır. Beden ve kol çevresindeki uyum, kolevinde bedene takım yeri ile ilgilidir. Kolevine takım yeri giysinin görünümünü değiştirmektedir. Bu araştırmada, kol boyları uzunluklarına göre sınıflandırılmıştır. Araştırma için kol boylarından; kap kol ve kısa kol seçilmiştir. Kollara büzgü uygulaması yapılmıştır. Üç farklı büzgü payı ile çalışılan kap kol ve kısa kollar kolevine üç farklı yerden dikilmiştir. Kolevi uyumunu değerlendirmek için çeşitli açılardan manken üzerinde fotoğraflanmıştır. Farklı büzgü payları ile çalışılan üstü büzgülü kap kol ve üstü büzgülü kısa kolların bedene üç farklı takım yerinin; ön görünüm, arka görünüm, yan görünüm ve üst görünüme ait görseller; kolun görünümü, kol kavisi duruşu, kolevi yüksekliği, kol büzgüsü duruşu ve kol boyu görünümü açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucuna göre, üstü büzgülü kap kol ve kısa kolun giysi bedenindeki her bir takım yeri için, takım yerlerinde aynı büzgü miktarı kullanılmıştır. Aynı büzgü miktarının kullanıldığı halde en yoğun hissedilen büzgünün içeri alma işlemi yapılan takım yerinde olması, kolun içeri alındıkça büzgünün hissedilme oranının arttığını göstermiştir. Bütün kollar için; kol takım yeri içeri alındıkça omuz daralmış ve büzgü yoğun şekilde hissedilmiştir. Yan görünümlere ve üst görünümlere bakıldığında gözü rahatsız eden bir durumla karşılaşılmamıştır. Kolevinde takım yerinin omuz görünümü duruşunda ve kol büzgüsü yoğunluğunun hissedilmesi üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The harmony of the sleeve, which has an important place in the upper garment and carries the characteristics of every age and can be presented in different ways, with the body of the garment emerges when it provides a visual integrity. The harmony around the body and the sleeve is related to the place of fitting to the body in the armhole. the place of fitting to the armhole changes the appearance of the garment. In this research, sleeve lengths were classified according to their length. Cap sleeves and short sleeves were selected for the research. Shirring was applied to the sleeves. Cap sleeves and short sleeves worked with three different gathering allowances were sewn to the armhole from three different places. In order to evaluate the armhole fit, they were photographed on the mannequin from various angles. The images of the three different fitting locations of the cap sleeves and short sleeves with ruffles on the body; front view, back view, side view and top view were evaluated in terms of the appearance of the arm, arm curve posture, armhole height, armhole posture and arm length appearance. According to the results of the evaluation, the same amount of smocking was used for each set of upper smocked cap sleeves and short sleeves on the body of the garment. Although the same amount of smocking was used, the most intensely felt smocking was at the tool location where the sleeve was taken in, indicating that the rate of feeling the smocking increased as the sleeve was taken in. For all arms, the shoulder narrowed as the sleeve was taken in, and the shrinkage was felt intensely. When looking at the side views and top views, no disturbing situation was encountered. It was determined that the tool location in the armhole was effective on the shoulder appearance posture and the feeling of the intensity of the arm pucker.