Noktasal slant altmanifoldların geometrisi üzerine
On the geometry of pointwise slant submanifolds
- Tez No: 793472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, hemen hemen Hermityen manifoldlarının özel bir sınıfı olan Kaehler manifoldlarının noktasal hemen hemen hemi-slant ve noktasal hemen hemen bi-slant altmanifolarının geometrisi incelenmiştir. Birinci bölümde literatür özeti, konunun güncelliği ve gelişimi hakkında bilgiler verildi. İkinci bölümde diğer bölümlere faydalı olacak temel tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü Bölümde kompleks manifoldarının slant altmanifoldarı hakkında bilgiler verildi. Dördüncü bölümde bir Kaehler manifoldunun noktasal hemen hemen hemi-slant altmanifoldları tanımlanarak bu tür altmanifoldların varlığını garanti eden örnekler verildi. Ayrıca bu tür altmanifolarının geometrisi ayrıntılı incelendi. Son olarak beşinci bölümde, bir Kaehler manifoldunun noktasal hemen hemen bi-slant altmanifoldları tanımlanarak bu tür altmanifoldların varlığını garanti eden örnekler verildi. Distribüsyonların geometrisi ayrıntılı incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometry of point almost hemi-slant and point almost bi-slant submaniphos of Kaehler manifolds, which are a special class of almost Hermitian manifolds, are investigated. In the second chapter, basic definitions and theorems that will be useful to other chapters are given. In the first chapter, a summary of the literature, the currentity and development of the subject are given. In the second chapter, basic definitions and theorems that will be useful to other chapters are given. In the third chapter, information about slant submanifos of complex manifolds is given. In the fourth chapter, point almost hemi-slant submanifolds of a Kaehler manifold are defined and examples that guarantee the existence of such submanifolds are given. In addition, the geometry of such submanifos was examined in detail. Finally, in the fifth chapter, point-almost bi-slant submanifolds of a Kaehler manifold are defined and examples that guarantee the existence of such submanifolds are given. The geometry of the distributions was studied in detail.