Ailesel akdeniz ateşi tanılı adolesanların diyet inflamatuar indeksi ve total antioksidan kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of diet inflammatory index and total antioxidant capacity of adolescents with family mediterranean fever
- Tez No: 794136
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) tanılı adolesanların Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ) ve total antioksidan kapasitelerini (TAK) karşılaştırmak amacıyla vaka kontrollü bir araştırma olarak planlanıp yürütülmüştür. Araştırmaya 10-19 yaş arası toplam 180 (135 FMF'li, 45 sağlıklı) çocuk dahil edilmiştir. Veriler; adolesanların demografik özellikleri, sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıklarına yönelik soruları, antropometrik ölçümleri ve üç günlük besin tüketim kaydını içeren bir form aracılığı ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Ayrıca rutin tahliller ve çalışmaya özel belirlenen biyobelirteçler için kan örnekleri alınmış ve biyokimyasal analizler yapılmıştır. Araştırmaya katılan adolesanların yaş ortalaması 14.03±2.56 yıl olup, çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel bir fark bulunmamaktadır. FMF'li ve sağlıklı adolesanların yaklaşık yarısının (%46.1) beden kütle indeksi (BKİ) Z skoru sınıflamasına göre normal aralıkta olduğu ve gruplar arasında antropometrik ölçümleri bakımından anlamlı bir fark olmadığı (p>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted as a case-controlled study to compare the Dietary Inflammatory Index (DII) and total antioxidant capacities (TAC) of adolescents diagnosed with Familial Mediterranean Fever (FMF). A total of 180 (135 with FMF, 45 healthy) adolescents between the ages of 10-19 were included in the study. Data; it was collected by the researcher by face-to-face interview method, through a form containing questions about demographic characteristics, health information and nutritional habits of adolescents, anthropometric measurements and three-day food consumption record. In addition, blood samples were taken for routine analyzes and biomarkers determined specifically for the study, and biochemical analyzes were performed. The mean age of the children participating in the study was 14.03±2.56 years, and there was no statistical difference between the study and control groups.