Bosna Hersek'te geçiş dönemlerinde yaşayan âdet, inanış ve uygulamalar
Customs, beliefs and practices during the transition periods in Bosnia and Herzegovina
- Tez No: 794229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
“Bosna Hersek'te Geçiş Dönemlerinde Yaşayan Âdet, İnanış ve Uygulamalar”isimli çalışmanın kapsamı içerisinde Orta Bosna Kantonu'nda yaşayan Boşnak müslüman topluluğunun uyguladığı âdet, inanış ve uygulamalar ile ilgili bir inceleme yapılmıştır. Avrupa kıtasının güneybatı ve Balkan yarımadasının kuzeybatı tarafında yer alan Bosna Hersek'in küçük bir ülke olmasına rağmen zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bosna Hersek, yıllar içerisinde farklı iktidarlar tarafından yönetilmiştir, ayrıca bulunduğu konum itibariyle farklı milletlerin geçtikleri ya da yaşadıkları önemli bir merkez hâline gelmiştir ve bu etkileşim birçok kültür alışverişinin yaşanmasına neden olmuştur. Bu sebeplerden dolayı ülke kültürü, âdet, gelenek ve törenler açısından zengindir. Yapılan çalışmada, Orta Bosna Kantonu'nda yaşayan Boşnak müslümanların tarihî dönem içerisinden başlayarak günümüze kadar ulaşan ve uyarlanmış hâlleriyle modern hayatında uygulanan farklı âdetler, törenler, gelenekleri incelemektedir. Ayrıca, Bosna Hersek'in tarihinden başlayarak, bu bölgede yaşayan Boşnak müslümanların yaşam biçimi genel anlamda betimlenmeye çalışılmıştır. Nitekim, bu çalışmanın özetini en iyi şekilde anlatan ifade kültürü korumaktır.
Özet (Çeviri)
“The customs, beliefs and practices living in the transitional periods in Bosnia and Herzegovina”. It is possible to say that despite being a small country Bosnia and Herzegovina, located in the southwest of the European continent and the northwest of the Balkan peninsula, has a rich cultural heritage. During the history Bosnia and Herzegovina due to its location has been ruled by different powers and has become an important center where different nations passed or lived, and this interaction has led to many cultural exchanges. For these reasons, the culture of the country is rich in terms of customs, traditions and ceremonies. This study examines the different customs, ceremonies and traditions applied in the modern life of Bosnian Muslims living in the Central Bosnian Canton, starting from the historical period reaching the present day and shows them in their adapted forms. In addition, starting from the history of Bosnia and Herzegovina, the lifestyle of Bosnian Muslims living in this region has been tried to be described in general terms. As a matter of fact, the expression that best describes the summary of this study is to preserve the culture.