Türkiye ve OECD ülkelerinin daha iyi yaşam endeksi göstergelerine göre kümelenmesi
Clustering Turkey and OECD countries according to better life index indicators
  1. Tez No: 795157
  2. Yazar: MİRAY TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Better Life Index (Daha İyi Yaşam Endeksi), toplumun hangi alanlarda ve nasıl daha mutlu, daha iyi olduğunu kapsamaktadır. Ülkeler arasında geride kalınmış konularda bu endeks sayesinde politika üretebilmekte ve toplumun refah düzeylerini maksimuma taşıyacak uygulamaları kanunen yürürlüğe koyabilmektedir. Daha kapsamlı bir kavram olarak yaşam kalitesi, ekonomik gelir ve üretimi ifade etmektedir. Bu endeks aynı zaman da, ülkelerin refah düzeylerini incelemek ve karşılaştırmak için GSYH yönetimine seçenek sunmaktadır. Farklı refah göstergelerinde endeks ülkelerin global olarak zenginliklerini belirlemede çeşitli alanlarda da öne çıkmaktadır. Ülkelerin refah düzeylerini ve daha iyi yaşam kalitesini birçok farklı alanlarda değerlendiren ve ülkeler içinde karşılaştırmalı performans ortaya koyan endeks, aynı zamanda ülkelerin eksik olduğu alanlarda daha iyi planlar sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Daha İyi Yaşam Endeksi toplamda on bir kriterden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında başta Türkiye olmak üzere OECD ülkelerinin, bu göstergelerdeki mevcut durumuna değinilmiş ve daha iyi yaşam indeksi göstergelerinden oluşan veri ile ülkeler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. OECD ülkeleri kümeleme analizleri ile gruplanarak kümeleme yöntemlerinin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Better Life Index covers in which areas and how the society is happier and better. Through this index, policies can be created in areas where countries lag behind, and practices that will maximize the welfare levels of the society can be implemented legally. Quality of life is expressed as a more comprehensive concept, including economic income and production. This index also provides an option for comparing countries' welfare levels with GDP management. The index stands out in various areas in determining the global wealth of countries in different welfare indicators. The index, which evaluates the welfare levels and better quality of life of countries in many different areas and presents comparative performance within countries, also facilitates better planning in areas where countries are lacking. The Better Life Index consists of eleven criteria in total. In this thesis, the current situation of OECD countries, especially Turkey, in these indicators was discussed, and comparisons were made between countries using data consisting of Better Life Index indicators. OECD countries were grouped by clustering analyses, revealing the similarities and differences between clustering methods.