Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin bilinçli farkındalık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of conscious awareness and psychological stability of students faculty of sports sciences
- Tez No: 795360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma; spor bilimleri fakültesinde eğitim gören öğrencilerin bilinçli farkındalık ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve çeşitli demografik özelliklere göre karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini: Atatürk Üniversitesi spor bilimleri fakültesindeki öğrenciler oluştururken; örneklem grubunu ise 106'sı kadın 134'ü erkek olmak üzere 240 öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların demografik özellikleri hakkında veri elde etmek için kişisel bilgi formu, bilinçli farkındalık düzeylerini belirlemek için; Brown & Ryan (2003) tarafından geliştirilen, Özyeşil, Deniz & Arslan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan bilinçli farkındalık ölçeği (BİFÖ), Psikolojik dayanıklılık düzeylerini ölçmek için Friborg & arkadaşları (2005) tarafından geliştirilen, Basım ve Çetin (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği (YPDÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This work; This study was conducted to examine the relationship between the detailed departments and psychological stability of the students studying at the faculty of sports sciences and to group them into various demographics. Method: The universe of the research was formed by the students in the faculty of sports sciences at Atatürk University; The sample group consisted of 240 students, 106 female and 134 male. Personal information form to obtain data about the demographic characteristics of the participants, to determine their level of mindfulness; Mindfulness scale (CIFI), developed by Brown and Ryan (2003) and adapted into Turkish by ÖzGreen, Deniz, and Arslan (2011), was developed by Friborg et al. (2005) to measure psychological resilience levels, and adapted into Turkish by Basım and Çetin (2011). For adults, the resilience scale (YPDÖ) was used.