Çoklu-pozlamalı görüntü birleştirme için yeni yöntemler
New methods for multi-exposure image fusion
- Tez No: 795444
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ASLANTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Görüntüleme sistemlerinde kullanılan dijital kamera sensörleri, düşük dinamik aralığa (low dynamic range-LDR) sahiptir. Bu kamera sensörleri kullanılarak yüksek dinamik aralığa (high dynamic range-HDR) sahip doğal bir sahne fotoğraflandığında, bazı bölgeleri aşırı pozlanmış ya da çok az pozlanmış düşük dinamik aralığa sahip görüntüler elde edilmektedir. Bir çevreye ait her tarafı iyi pozlanmış bir görüntü, aynı çevrenin farklı pozlamalarla çekilen görüntülerindeki iyi pozlanmış bölgelerin birleştirilmesiyle elde edilebilir. Bu işlem, çoklu-pozlamalı görüntü birleştirme olarak adlandırılır. Bu tez çalışmasında çoklu-pozlamalı görüntü birleştirme için iki yeni yöntem önerilmiştir. Önerilen ilk yöntem blok temelli olmakla birlikte, blokların, geleneksel yöntemlerde olduğu gibi kaynak görüntüler üzerinde fayansvari yerleştirilmesi yerine, iyi pozlanmış bölgelere serbest bir şekilde yerleştirilmesi amaçlamaktadır. En uygun blok konumları yapay zekâ optimizasyon algoritmaları (Genetik Algoritma, Diferansiyel Gelişim Algoritması ve Yapay Arı Koloni Optimizasyon Algoritması) kullanılarak elde edilmiştir. Önerilen ikinci yöntemde resimlerdeki iyi pozlanmış alanların tespitinde blok yerine bölge kullanılmıştır. Bu bölgelerin konumları evrişimli sinir ağı (convolution neural network-CNN) kullanılarak belirlenmiştir. Önerilen yöntemlerin, geleneksel ve literatürde sunulan bazı çoklu-pozlamalı görüntü birleştirme yöntemlerle karşılaştırıldığında daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digital camera sensors used in imaging systems have a low dynamic range (LDR). When photographing a natural scene with high dynamic range (HDR) using these camera sensors, a low dynamic range image, some part of which are over-exposed or under-exposed is obtained. A well-exposed image of a scene can be obtained by combining well-exposed regions from multi-exposure images of the same scene. This process is called multi-exposure image fusion. In this thesis, two new methods are proposed for multi-exposure image fusion. The first proposed method is block-based. Although it is block-based, it aims to freely position blocks in well-exposed areas rather than tiling-like placement on source images as in traditional methods. Optimal block positions are calculated using artificial intelligence optimization algorithms such as Genetic Algorithm, Differential Evolution Algorithm and Bee Colony Optimization Algorithm. In the second proposed method, regions instead of blocks are used to detect well-exposed areas in images. The locations of these regions were determined using a convolutional neural network. It has been seen that the proposed methods give better results when compared to traditional and some multi-exposure image fusion methods presented in the literature.