Tarihi yapıların müze olarak yeniden işlevlendirilmesi; Salt Galata örneği
Re-functioning of historic buildings as museums; Salt Galata example
- Tez No: 795523
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ERARSLAN GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz kentleri içerisinde zamanla tahrip olan, fonksiyonunu yitirmiş tarihi yapıların özgün işlevden faklı bir işleve hizmet etmek üzere yeniden düzenlenmesi durumu, çağdaş koruma yaklaşımı ile insanlığa ve topluma hizmet veren sürdürülebilir mekânlar haline gelmesi yeniden işlevlendirme uygulamaları ile mümkün kılınmaktadır. Çevresel koşulların değişmesi ile yapının çevresine yabancılaşmasını önlemek, mevcut yapı stoğunun değerlendirilmesi ile ekonomik ve enerji yönünden tasarrufu sağlamak, yapıyı gelecek nesillere aktarmak amacına yönelik yapılan yeniden işlevlendirme çalışmaları şekillendirilirken, uygun işlev seçimi, yapının mimari değeri, konumu, işlevsel kurgusu ve mekânsal hacim boyutlarına dikkat edilmelidir. Seçilen yeni işleve bağlı olarak yapıya uygulanacak müdahalelerde; mimari, sosyal, kültürel, ekonomik ve yasal düzenlemelerdeki etkiler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada ''Tarihi Yapıların Müze Olarak Yeniden İşlevlendirilmesi; Salt Galata Örneği'' konusu ele alınacaktır. Birinci bölümde tez çalışmasının amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde yeniden işlevlendirme kavramı, işlevlendirmeyi gerektiren tarihsel, kültürel, ekonomik ve çevresel faktörler açıklanmış, yapıya uygun işlev seçimini etkileyen değerlendirme kriterleri belirtilmiştir. Mevcut binaya yaklaşımları şekillendiren taşıyıcı sisteme, tesisata, cepheye, ve kütleye yapılacak müdahaleler kategorize edilerek yapının çevre ile ilişkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde incelenen alan olan Salt Galata yapısının tarihi, mimari özellikleri, malzeme ve yapı sistemi, cephe özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde yapının işlev dönüşümü ve yeniden kullanımı ana başlığı altında yapının taşıyıcı sistemindeki dönüşüm, duvarlar, döşemeler ve çatısı incelenmiş, mekansal dönüşümü sonrası yapının kültür- sanat alanları, kamusal ve kurumsal bölümleri, idari birimleri, lobi ve resepsiyon alanları, ıslak hacimleri, sirkülasyon alanları, çağdaş ekleri ve aydınlatma sistemleri incelenmiştir. Beşinci bölümde yapılan restorasyon ve renovasyon projesi değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde ise değerlendirmeler ve incelemeler ışığında yapının yeniden kullanım ve işlevlendirme çalışmaları ile elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's cities, the reorganization of historical buildings that have been destroyed over time and lost their function to serve a different function than the original function, and their transformation into sustainable areas that serve humanity and society with a contemporary conservation approach are made possible by re-functioning practices. To prevent the alienation of the building from its surroundings with the change of environmental conditions, to provide economic and energy savings by evaluating the existing building stock and while shaping the re-functioning studies for the purpose of transferring the building to future generations, attention should be paid to the selection of appropriate functions, the architectural value of the building, its location, functional setup and spatial volume dimensions. In the interventions to be applied to the structure depending on the new function chosen; effects in architectural, social, cultural, economic and legal arrangements should be considered. In this study,“Re-Functioning of Historical Buildings as Museums; The Salt Galata Example”will be discussed. In the first chapter, the aim, scope and method of the thesis study are explained. In the second chapter , the concept of re-functioning, the historical, cultural, economic and environmental factors that require functionalization are explained, and the evaluation criteria affecting the selection of the appropriate function for the structure are stated. Interventions to the carrier system, installation, facade, and mass that shape the approaches to the existing building are categorized and the relationship of the building with the environment is explained. In the third chapter, the history of the Salt Galata building, which is the area that analysed, its architectural features, material and building system, and facade features are examined. In the fourth chapter, under the main heading of function transformation and reusage of the building, the transformation in the bearing system of the building, the walls, floors and the roof were examined, and after the spatial transformation, the culture-art areas, public and institutional sections, administrative units, lobby and reception areas, wet areas, circulation areas, contemporary annexes and lighting systems of the building were examined. In the fifth chapter, the restoration and renovation project is evaluated. In the sixth chapter, in the light of evaluations and examinations, the results obtained by the reusage and functionalization studies of the structure are indicated.