Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararlarının seçilmiş yatırım araçları üzerindeki etkileri
Effects of the Monetary Policy Board of the Central Bank of Turkey Republic decisions on selected investment instruments
- Tez No: 795709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERYÜZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, temelde merkez bankacılığının tarih içerisinde değişimi ve gelişimini, çeşitli merkez bankaları örnekleri üzerinden açıklamış olup özellikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası' (TCMB) nin sistematik yapısı içerisindeki beklentiler ve hedeflemeler üzerine yoğunlaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başta olmak üzere merkez bankalarının kurumsal yapıları, bağımsızlığı, hesap verebilirliği, şeffaflığı ve kamuoyu ile iletişiminin, merkez bankacılığının ana misyonu olan para istikrarının tesis edilmesi ve idamesi üzerindeki etkilerini çeşitli örnekler üzerinden açıklamıştır. Ek olarak para politikasının temel dinamiklerinden olan ve dünyanın birçok ülkesinde kabul görmüş, uygulanmış ve halen uygulanmakta olan çeşitli para stratejileri üzerine de analizlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explains the change and development of central banking in history through the examples of various central banks and mainly focuses on the expectations and targets of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT). It explained the effects of the institutional structures, independence, accountability, transparency, and communication with the public of central banks, especially the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), on the establishment and maintenance of monetary stability, which is the primary mission of central banking, through various examples. In addition, it was made analyzes on different financial strategies, which are one of the main dynamics of monetary policy and have been accepted, implemented, and still being implemented in many countries of the world.