Boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip bireylerde öz şefkat ile yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-comfort, lonely and psychological resilience in individuals with divorced and non-divorced parents
  1. Tez No: 795923
  2. Yazar: DAMLA ŞEVVAL ERKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip olan bireylerin öz şefkat, yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında bir ilişkinin olup olmadığı sorusuna yanıt aramak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda bu bireylerin, öz şefkat, yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin bazı demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, medeni durumu, kardeş sayısı, anne ve babasının medeni durumu vb.) göre farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya konulması da amaçlanmaktadır. Araştırmanın bulguları, son zamanlarda boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip bireylerle yapılan çalışmalara yönelik farklı bir bakış açısı getirmeyi hedeflemekle birlikte bu alanda çalışan uzmanlara ve araştırmacılara da bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evreni, Türkiye'de yaşayan ebeveyni boşanmış ve boşanmamış 18-44 yaş arasındaki bireylerden oluşmakta, örneklem ise bu evrenden çevrimiçi katılan ebeveyni boşanmış 152 birey ve ebeveyni boşanmamış 219 birey olmak üzere toplamda 371 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma betimsel ilişkisel tarama yöntemi ile anket araştırması metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS programında analiz edilmiş olup araştırmada verileri toplamak için demografik bilgi formu,“Öz Şefkat Ölçeği”,“U.C.L.A. Yalnızlık Ölçeği”ve“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip bireylerde öz şefkat ve yalnızlık düzeyleri arasında negatif yönlü orta düzeyde, öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde, yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında ise negatif yönlü güçlü düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada katılımcıların ebeveynlerinin evli ya da boşanmış olma durumlarına göre öz şefkat, yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık puanlarının karşılaştırılmasına ilişkin yapılan t-testi analiz sonuçlarına göre öz şefkat ve yalnızlık düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunamamışken psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ebeveynleri evli olan bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, ebeveyni boşanmış bireylerden anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip olan bireylerin öz şefkat, yalnızlık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiş, çalışmanın sonuç ve tartışma bölümünde detaylıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find a solution to whether there is a relationship between the level of self-compassion, loneliness, and psychological resilience of individuals with divorced and non-divorced parents. It is also aimed to find other factors that may cause differences in self-compassion, loneliness, and psychological resilience levels by examining other demographic variables, such as; age, gender, marital status, number of siblings, marital status of parents, etc. The findings of the study aspire to bring a different perspective to the studies conducted with individuals with recently divorced and non-divorced parents, as well as to provide information to experts and researchers working in this field. The population of the research consists of individuals between the ages of 18-44 whose parents are divorced and not divorced living in Turkey, while the sample consists of 371 participants in total, who participated online from this population including 152 individuals whose parents were divorced and 219 individuals whose parents were not divorced. The research was conducted using descriptive relational survey method through questionnaire research method. The data were analyzed in the SPSS program, and the demographic information form,“Self Compassion Scale”,“U.C.L.A. Loneliness Scale”and“Adult Resilience Scale”were used to collect the data. As a result of the correlation analysis, it has been determined that there is a moderately negative relationship between the levels of self-compassion and loneliness, a moderately positive relationship between the levels of self-compassion and psychological resilience, and a strong negative relationship between the levels of loneliness and psychological resilience in individuals with divorced and Not divorced parents. Regarding the results of the T-test analysis of the comparison of the self-compassion, loneliness, and resilience scores of the participants in the study, considering whether the parents of the participants are married or divorced, there was no significant difference in the levels of self-compassion and loneliness, while a significant difference was found between the levels of psychological resilience. It has been determined that the psychological resilience levels of individuals whose parents are married are significantly higher than those whose parents are divorced. It has been also examined whether the levels of self-compassion, loneliness, and psychological resilience of individuals with divorced and not divorced parents differ according to demographic variables, and it is discussed in detail in the conclusion and discussion section of the study.