Lomber sempatektominin distal kas kan akımı üzerine olan etkisi
The Effect of lumbar sympathectomy on distal blood flow
- Tez No: 79611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER ALAÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Lomber sempatektomi, tromboendarterektomi ve by-pass prosedürleri vasküler cerrahi içindeki yerlerini alana kadar bir çok endikasyon ile sık uygulanan bir cerrahi girişimdi. Buerger hastalığında çoğunlukla distal arteryel dallar etkilendiğinden, çoğu hasta rekonstrüktif cerrahi için uygun aday olamayabilir. Bu hastalarda, lomber sempatektomi, semptomların gerilemesi ve major amputasyonların engellemesi için sıklıkla başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Bazı hastalarda, sempatektomi sonrası klodikasyo mesafelerinde artış olduğu bildirilmesine rağmen, sempatektominin distaldeki kas kan akımım artırdığına dair objektif bir delil yoktur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda yatmakta olan ve klodikasyo şikayeti olan hastalarda yapılan test amaçlı sempatik blokajlar sonrası hastaların yürüme mesafelerinde artış olduğu gözlemine dayanarak, lomber sempatektominin, özellikle istirahat ağrısı olan Buerger hastalarında distaldeki kas kan akımını arttırdığı şeklindeki hipotezin araştırılmasına karar verildi. Bu amaçla, 9 Buerger hastasınındaki 1 0 alt ekstremite kas kan akımı, sempatektomi öncesi ve ameliyattan 7 gün sonra yapılan talyumlu tüm vücut sintigrafısi ile değerlendirildi. Pre-operatif erken ve post-operatif erken görüntüler ile pre-operatif geç ve post-operatif geç görüntüler karşılaştırıdı. Ayrıca pre-operatif erken ve geç görüntüler ile post-operatif erken ve geç görüntüler de değerlendirildi. Değerlendirmede hastalıktan etkilenen ekstremitedeki radyoaktivite tutulumunun, tüm vücuttaki radyoaktivite tutulumuna yüzde olarak oranı kullanıldı. Pre-operatif erken görüntüler ile post-operatif erken dönem sonuçlan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Ayrıca pre-operatif erken ve geç görüntüler ile post-operatif erken ve geç görüntüler arasında da anlamlı bir fark olduğu görüldü. Ancak pre-operatif geç ve post-operatif geç görüntüler arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Sempatektominin distal kas kan akımında artışa yolaçtığı ve bunun gösterilmesinde talyumlu tüm vücut sintigrafı sinin etkili bir yöntem olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca pre-operatif erken ve geç sintigrafık görüntüler arasındaki farkın da Tayumlu myokard sintigrafısindeki gibi iskemiye uğramış fakat canlı dokuları 42gösterebildiği ve bu testin sempatektomiden fayda görebilecek hasta grubunun belirlenmesinde kullanılabileceği sonucu ortaya çıktı. Fakat bunun daha geniş bir hasta grubunda araştırılması gerektiği düşünülmektedir. 43
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until thromboendarderectomy and by-pass procedures have gained access to vascular surgery, lumbar sympathectomy was a frequently performed surgical procedure with various indications. Since Buerger's disease predominantly affects the distal arterial vessels, patients may not be suitable candidates for reconstructive surgery. In such patients, lumbar sympathectomy may provide symptom relief and prevent major amputations, providing extremity salvage. Although it has been reported that sympathectomy may improve the walking time among claudicants, there is no objective proof that sympathectomy increases the blood flow in distal arterial tree. In our clinic, we observed that sympathetic blockage test increased the walking distance in patients with intermittant claudication. Upon this observation, we decided to test our hypothesis of whether sympathectomy increased the distal blood flow in patients with Buerger's disease and ischemic rest pain. For this purpose, 10 extremities from 9 patients with Buerger's disease were included in our study. In all patients, distal blood flow was assessed by whole body thallium-20 1 scintigraphy, performed before and 7 days after sympathectomy. Comparisons were made between early preoperative and postoperative images; late preoperative and postoperative images; early preoperative and late preoperative images and early postoperative and late postoperative images. Distal blood flow was evaluated as a percentage obtained by the ratio of local radioactivity at the affected extremity to total body radioactivity. There were statistically significant differences between early preoperative and postoperative values; early preoperative and late preoperative values; early postoperative and late postoperative values. The difference between late preoperative and late postoperative values was insignificant. It was concluded by the results of the present study that lumbar sympathectomy increases the distal blood flow and this can be demonstrated by the thallium-20 1 whole body scintigraphy. The difference between early and late preoperative images may implicate that ischemic but alive tissues may be present. Thus 44thallium-201 whole body scintigraphy test may be useful in selection of suitable candidates for sympathectomy. 45