Water demand management in Iraq: Analysis and modeling
- Tez No: 796334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED MOHSEN SEYEDI VIAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, Irak'ta su miktarının üretkenlik ve tüketime bağlı durumunu incelemeyi amaçladı. Çalışma, ekstra su miktarlarının depolanma durumunu anlamak ve kontrol etmek ve gelen su sonucu oluşan kurutma sorununu en iyi şekilde ele almak için her ay su miktarının büyüklüğünü kontrol etmek için ilgili tüm parametreleri analiz hattına koydu. tüketiminden daha azdır. Çalışma, Fırat ve Dicle nehirlerinin Irak'taki ana kaynak olması nedeniyle, bu nehirlerin giriş hızları için gerekli verileri bir araya getirdi. Çalışma ayrıca, hava koşullarını analiz yoluna eklemek için hem yağış hem de buharlaşma oranlarının verilerini topladı ve analiz etti. Çalışma, Irak valiliği nüfusuna ve kişi başına günlük tüketime göre su tüketim miktarlarını ortaya koydu. Çalışma, ekin yetiştirmede ve hayvan tedavisinde suyun tarımsal kullanımını incelemekten daha fazla hareket ediyor. Çalışma, analiz aşamasında üç değere sahip üretkenlik endeksini belirlemek için çizelgeler ve tablolar kullandı: üretkenlik tüketimden fazla olduğunda depolama kapasitesine yol açtığında sıfırdan fazla, girişin eşit olduğu kritik aşamaya atıfta bulunan sıfır çıkış suyuna ve sıfırdan az, bu da kurutma sorununa yol açan daha az verimlilikle daha fazla su tüketimi durumuna atıfta bulunur. Çalışma, her ay mevcut su miktarlarındaki değişimi belirlemek için denge denklemini kullandı. Çalışma, su miktarı değerlendirmesi indeksinin etkisini bulmak için dengeli denklemin pozitif ve negatif kısımlarını inceledi. Çalışma, iki nehrin giriş hızları toplamını azaltarak endeksin belirgin şekilde azalabileceğini buldu. Çalışma aynı zamanda, nüfus artışına göre su talebi tüketiminin, endeksin 2050 yılına doğru düşüşünü şekilde gösterdiği gibi, endeksin düşük değerlerine yol açabileceğini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the state of water quantity as resultant to the productivity and the consumption in Iraq. The study put all the related parameters into the analysis line for checking out the magnitude of quantities of water per each month to understand and control the situation of storage of extra water quantities and to best dealing with the issue of drying when the resultant of coming water less than consumption. The study gathered the necessary data for the inflow rates for Euphrates and Tigris Rivers as these two rivers are the main source in Iraq. The study also collected and analyzed the data of both rainfall and evaporation rates to insert the weather conditions into the analysis pathway. The study figured out the consumption amounts of water according to the Iraqi governorate population and the daily consumption per capita. The study move more than that to examine the agricultural use of water in crop growing and the animal treatment. the study used charts and tables in the stage of analysis to identify the productivity index which had three value: more than zero when the productivity more than the consumption leading to the capability to storage, zero which refer to critical stage in which the inlet is equal to the outlet water, and less than zero which referred to the case of more consumption of water with less productivity leading to drying issue. The study used balance equation to determine the variation in the available water quantities in each month. The study examined the positive and negative parts for the balanced equation to find the impact of the index of water quantity assessment. The study found that the index can decreased noticeably by decreasing the inflow rates summation of the two rivers. The study find also the consumption of water demand according to population increment can lead to low values of the index as the study showed in figure the decreasing of the index toward the year 2050.