Evaluation of the 801.11 ad network in terms of quality of service in 5G
801.11 ad ağının 5G hizmet kalitesi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 796402
  2. Yazar: ALI ABBAS ABDULRAZZAQ ALSABBAGH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
En yeni Wi-Fi standardı IEEE 802.11ad, bugün piyasada kablosuz iletişim için en açık ve en sıkışık olmayan radyo spektrumunu sunar. Standardın kapasitesi, apartmanlar, havaalanları ve diğer yoğun nüfuslu yerler gibi yoğun ağ etkinliği olan yerlerde maksimum fayda sağlar. Standart, yerel desteğe sahip cihazlar için 7 Gb/sn'lik en yüksek teorik iş hacmine sahip olduğundan, pazarın benimsenmesi büyük ölçüde teknoloji öncülerinin coşkusuna dayanmıştır. Yaygın ilgiyi artırmak amacıyla, eski cihazları yeniden oluşturmak için geriye dönük uyumlu Wi-Fi dongle'ları oluşturuldu. Bu tezde ayrıntıları verilen MG360° Wi-Fi dongle platformu, yerel desteğe kıyasla teorik ağ performansında 5 Gb/sn'lik bir kayıp gösterse de, cihazlar arasında taşınabilirlik kazanıyor. Bu eylemlere yapılan yatırımın geri dönüşü, 2024 yılına kadar 7,4 milyar USD'lik bir pazar büyümesi öngörüyor. Bu tez, 802.11ad ağ performansını verim, kanal gücü ve üç farklı ancak tipik ortamdaki ilişkileri açısından değerlendiriyor. Tüm deneyler, sinyal girişimi için en uygun çoklu yolu keşfetmek üzere uyarlanabilir huzme oluşturma yoluyla incelendi. Özel 802.11ad kullanımı için piyasada bulunan mevcut üç bant konfigürasyonuna alternatif olan çok kullanıcılı bir alan simüle edilmiştir. İletim derecesi olarak hizmet eden parametreler ve çevresel yansıtma, Wi-Fi iletişimlerinde sinyal-gürültü (SNR) oranının etkisi hakkında fikir verdi. Polinom ampirik bir model, kanal gücünü ve mesafe ile ilişkisini değerlendirdi. Ekstrapolasyon, uyarlanabilir huzme oluşturma altında kanal gücü ve verim ilişkisini daha fazla keşfetmeye yardımcı olmak için polinom modelini genişletti.
Özet (Çeviri)
The latest Wi-Fi standard, IEEE 802.11ad, offers the most open and uncongested radio spectrum for wireless communication on the market today. The standard's capacity has maximum utility in locations with dense network activity, such as apartment buildings, airports, and other heavily populated locations. Because the standard boasts the highest theoretical throughput of 7 Gbps for devices with native support, market adoption has largely relied on the enthusiasm of technology vanguards. To increase widespread interest, backward compatible Wi-Fi dongles were created to regenerate legacy devices. Although the MG360° Wi-Fi dongle platform detailed in this thesis showed a loss of 5 Gbps in theoretical network performance compared to native support, it gains portability across devices. The return of investment on these actions predicts a market growth of 7.4 billion USD by the year 2024. This thesis evaluates 802.11ad network performance in terms of throughput, channel power, and their relationship in three different but typical environments. All experiments were examined through adaptive beamforming to discover the optimal multipath for signal interference. A multiuser domain, which is alternative to the current tri-band configuration available on the market, was simulated for exclusive 802.11ad usage. Parameters—serving as the degree of transmission, and environmental reflectivity offered insights about the influence of the signal-to-noise (SNR) ratio in Wi- Fi communications. A polynomial empirical model assessed channel power and its relationship with distance. Extrapolation extended the polynomial model to help further explore the channel power and throughput relationship under adaptive beamforming.