Maş fasulyesi [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotiplerine uygulanan potasyum dozlarının verim ve önemli tarımsal özellikler üzerine etkileri
Effects of potassium doses on yield and important agricultural properties of mung bean [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotypes
  1. Tez No: 796543
  2. Yazar: AMİNE SILA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Maş fasulyesi [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotiplerine uygulanan potasyum dozlarının tane verimi ve önemli verim unsurları üzerine etkilerini belirlemek üzere yapılan bu çalışma S.Ü. Alaaddin Keykubat Kampüsü içerisinde bulunan Ziraat Fakültesi Prof.Dr. Abdülkadir AKÇİN deneme tarlalarında 2020 yılında yapılmıştır. Araştırma, 3 maş fasulyesi genotipi (Ermenek, Türkmenistan, Aşağıçağlar) üzerine 5 potasyum dozu (0, 10, 20, 30, 40 kg/da K2SO4) uygulanarak 3 tekerrürlü toplam 45 parselden oluşmuş olup Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Desenine göre planlanmıştır. Yapılan varyans analizi sonuçlarına göre tane verimi bakımından genotipler arasındaki fark istatistiki olarak önemli çıkarken, protein oranı bakımından potasyum dozları arasındaki fark istatistiki olarak önemli çıkmıştır.Araştırma sonuçlarına göre potasyum dozlarının ortalaması olarak en yüksek tane verimi 20.57 g/bitki ile Aşağıçağlar genotipinden ve genotiplerin ortalaması olarak 20 kg/da potasyum uygulanan parsellerden (18.16 g/bitki) elde edilmiştir. Aynı şekilde protein oranı da en yüksek Ermenek genotipinden (%25.18) ve 10 kg/da potasyum uygulanan parsellerden (%25.47) elde edilmiştir. Potasyum dozlarının ortalaması olarak Aşağıçağlar genotipi bin tane ağırlığı (69.13 g), bitki boyu (54.52 cm) ve ilk bakla yüksekliği (26.09 cm) gibi önemli verim unsurları bakımından ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Present study was conducted to determine the effects of potassium doses applied to mung bean [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotypes on seed yield and important yield components. Field trial was carried out in 2020 in the Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN experimental fields belongs to Faculty of Agriculture located in Alaaddin Keykubat Campus. The study consisted of a total of 45 plots with 3 replications by applying 5 potassium doses (0, 10, 20, 30, 40 kg/da K2SO4) on 3 mung bean genotypes (Ermenek, Turkmenistan, Aşağıçağlar) and was planned according to the Factorial Trial Design in Random Blocks. According to the results of the analysis of variance, the difference between genotypes was statistically significant in terms of seed yield, while the difference between potassium doses was statistically significant in terms of protein content. According to the results of the research, the highest seed yield was obtained from the Aşağıçağlar genotype with 20.57 g/plant as the average of the potassium doses, and the plots that were applied 20 kg/da of potassium (18.16 g/plant) as the average of the genotypes. Smiliarly, the highest protein content was obtained from the Ermenek genotype (25.18%) and from the plots (25.47%) treated with 10 kg/da potassium. As an average of potassium doses, the Aşağıçağlar genotype came to the forefront in terms of important yield factors such as thousand seed weight (69.13 g), plant height (54.52 cm) and first pod height (26.09 cm).