New medical image recognition system for COVID-19 detection usingconvolutional neural network
  1. Tez No: 796606
  2. Yazar: OTHMAN HUSSEIN ALWAN TIKREETI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada covid-19 tespiti için yeni yöntem tabanlı evrişimli sinir ağı sunulmuştur. Önerilen yöntem, üç farklı veri setinde covid-19'u tespit etmek için uygulandı. Önerilen yöntemi, diğer geleneksel tekniklerle karşılaştırıldığında dikkate değer sonuçlar göstermektedir. bu Önerilen yöntem, %99'dan fazla doğruluk, kesinlik ve hassasiyet sunmuştur. Bu demek oluyor ki modelin kombinasyonu, optimum sonuçları tahmin etmede çok etkilidir. sunulan özellik çıkarma problemlerinde kullanılan yeni bir teknik olan birleşik CNN modeli ve giriş x-ışını görüntülerinden çıkarılan yüksek seviye özellikler. ALO kullanılarak eğitilen CNN, yeni optimizasyon algoritması ve çeşitli optimizasyon problemlerinde uygulanmaktadır. ALO müşteri adayı en iyi doğruluğu ve tespit oranını sunmak için en iyi ağırlığı ve temeli elde etmek. Diğer taraftan, CNN tarafından çıkarılan özelliklerden en iyi özellikleri seçmek için uygulanan genetik algoritma. Genetik algoritmanın rolü, CNN çıkış özelliklerinin boyutunu en aza indirgemektir. çalışma süresi ve bu çalışmada uygulanan sınıflandırıcıların performansının artması.
Özet (Çeviri)
In this study new method based convolutional neural network presented for covid-19 detection. The proposed method applied to detect covid-19 in three different datasets. The proposed method show remarkable results when compared with other traditional techniques. The proposed method presented more than 99% accuracy, precision and sensitivity. This mean that the combination of the model are very effective to predicate optimum results. The presented model combined CNN, which is new technique, used in feature extraction problems and extracted high level features from input x-ray images. The CNN trained using ALO which is new optimization algorithm and applied in various optimization problems. The using ALO lead to obtain best weight and basis to present best accuracy and detection rate. On the other hand, the genetic algorithm applied for select best features from features that are extracted by CNN. The genetic algorithm role is to minimize the size of CNN output features to decrease the execution time and increase the performance of the classifiers that applied in this study.