Evli bireylerin yaşam doyumu ve kişilerarası bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between life satisfaction and interpersonal mindfulness levels of married individuals
- Tez No: 796634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı evli bireylerin yaşam doyumu ve kişilerarası bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte yaşam doyumunun cinsiyet, yaş, evlenme yaşı, evlilik süresi, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, çalışma durumu gibi çeşitli demografik özellikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan en az 1 senedir evli olan 290'ı (%79,9) kadın, 73'ü (%20,1) erkek olmak üzere toplam 363 birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yaşam Doyum Ölçeği, Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği (EBFÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between life satisfaction and interpersonal mindfulness levels of married individuals. In addition, it is aimed to examine life satisfaction in terms of various demographic characteristics such as gender, age, age of marriage, duration of marriage, education level, number of children, working status. A total of 363 individuals living in Istanbul, 290 (79.9%) female and 73 (20.1%) male, who have been married for at least 1 year, participated in the study. In the study, Life Satisfaction Scale, Mindfulness Scale in Marriage (EBFÖ) and Personal Information Form were used as data collection tools. In the study, relational screening model was used from quantitative research models. Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient, Simple Linear Regression Analysis, Independent Groups t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used in the analysis of the data. According to the research findings, according to the research findings, a positive and moderately significant relationship was found between life satisfaction and interpersonal mindfulness.